KROK 9 - Wypełnienia i szlifowanie

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

KROK 9 - Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: mirek »

Mam cichutką nadzieję iż wasze szkielety są już posklejane do kupy i możemy przystąpić do kolejnego etapu budowy naszego pięknego modelu
Karl und Marie ma dość trudny dziób i rufę zresztą jak większość statków. Proponuję wypełnić przestrzenie pomiędzy wręgami 1, 2, 3 oraz 17 i 18 no i oczywiście część dziobową i rufę jak na załączonym zdjęciu. Ja użyłem tutaj deseczki lipowe ale możecie śmiało użyć każdego w miarę miękkiego gatunku drewna jak topola , olcha czy nawet brzoza choć ta ostatnia jest dość twarda

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz przystępujemy do bardzo nieprzyjemnej czynności czyli szlifowania naszego szkieletu . Na początek użyjcie dłutek w celu zestrugania naddatków naszych wypełnień . Po zestruganiu zagoniłem do roboty pilnik tarnik do drewna czyli tak zwany raszpel jak mówią niektórzy.
Teraz nadszedł czasz na szlifowanie papierem lub płótnem ściernym i tu doskonały będzie pilnik jaki pokazał KID i wstępne szlifowanie rozpocznijmy papierem o granulacji 60
Przy szlifowaniu przez cały czas kontrolujmy swoją pracę to znaczy przykładajmy linijkę stalową z cieniutkiej blachy a z braku takowej wystarczy listewka . Wręgi nasze trochę zmieniają kształt i są więcej lub mniej ścięte po stronie zewnętrznej i dzięki linijce lub listewce możemy sobie sprawdzić czy nasze wręgi są dobrze wyszlifowane , Co to znaczy dobrze wyszlifowane ? po prostu nasz listewka lub linijka powinna dokładnie przylegać do naszych wręg
Bardzo ostrożnie szlifujmy dziób ponieważ wręga nr 1 będzie bardzo mocno osłabiona i łatwo ją złamać. Mnie to udalo się zrobić dwa razy Wstępnie nasze wręgi mamy już oszlifowane i teraz dogładźmy je papierem 100 korygując ostatnie nierówności . Identycznie szlifujemy wręgi w części pokładu starannie usuwajmy lekkie schody jakie pokazywałem w poprzednim kroku
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Nie mogę pokazać zdjęć z wcześniejszych etapów budowy bo poprostu zapomniałem :( :( o zrobieniu zdjęć . Gorąco kolegów przepraszam
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: jerry_bee »

Mirku, coś mi się wydaje, że trzeba odczekać jeszcze trochę z rozwijaniem nastepnych kroków. chyba większość z nas, poza Romkiem, jeszcze walczy ze szkieletem. jakieś zmobilizowanie i zdyscyplinowanie przydałoby się. marchewka może już nie pomóc, czas na kij ;)
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: RomekS »

Zgadzam sie z Jerrym. Trzeba troche poczekac.
Ja tez zwalniam bo gonie ostatnimi sil...... :blink:
Nalezaloby skupic sie tez nad etapem szlifowania, i bardziej rozwinac ten temat przed podjeciem nastepnego kroku.
Nasuwa sie pytanie jaki ksztalt wypelnienia ma miec rufa, moze jakis szablon (widok z gory) . Jak wklejac wypelnienie (kierunek sloi) . Jakie klocki i narzedzia stosowac do szlifowania, jak szlifowac ....
Nawet jak zamocowac szkielet do szlifowania. gdzies go oprzec czy trzymac na kolanach....
Czy dziob ma byc na ostro czy na grubosc sklejki (kila).
Robie poraz pierwszy model drewniany i o ile ze szkieletem sprawa byla stosunkowo prosta (dobra wyrzynarka) o tyle po wklejeniu intuicyjnym wypelnienia, nasuwaja sie same pytania.

Wiem ze jest ich duzo ale sam Mirku prosiles zeby Cie nie oszczedzac :laugh: :laugh:
i wszelkie watpliwosci wypisywac na grupie co niniejszym czynie :)



Mysle ze informacje te przydadza sie wszystkim
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: Zbyszek »

No niestety, bez szablonu rufy to będzie problem żeby to dobrze ukształtować. Mirek ma plany to zasuwa, mimo ślicznych fotek to nieda się na podstawie ich złapać wymiarów. :(

Tempo wydaje mi się dobre co 2 tygodnie następny etap jest OK :rolleyes:

Tylko czemu tak mało osób się przyznaje, że coś robi. Narazie wychodzi na to że cztery osoby tylko robią z czego dwie to pomyslodawcy całego projektu. :unsure:

Jeśli ktoś nie może załączyć fotek bo nie ma aparatu to niech chociaż zgłosi że robi, i opisze na jakim jest etapie.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: mirek »

Dobra chłopaki zwalniamy tępo kroki będą się ukazywać co 10- 14 dni no może trochę dłużej . I dalej mam problem , jak wam odpowiedzieć ? W normalnej modelarni jest to proste pokazuję czynności na żywo a tu muszę jakoś to opisać . Literatem nie jestem i jest mi ciężko jak diabli . Ale jak tylko umiem to opiszę .
Wypełniałem część dziobową klockami z lipy o takiej szerokości jaka jest pomiędzy wręgami , na samym dziobie wkleiłem klocek też z lipy o szerokości jaka jest od wręgi 1 do końca kilu ( dziobu) Identycznie postąpiłem z częścią rufową wkleiłem klocek o szerokości takiej jak jest od wręgi do końca kilu i dodatkowo klocki o grubości 10 mm nakleiłem na wręgi 17 i 18 oraz na stewę rufową . Jeżeli ktoś posiada odpowiednią ilość materiału to lepiej jest wypełnić przestrzeń pomiędzy wręgami 17 i 18 całkowicie. Kierunek słojów starałem się zachować taki sam jak na wręgach . Po wklejeniu tych wypełnień wystaje sporo materiału i trudno jest go zeszlifować , ja wstępnie użyłem dłutek do wstępnego zebrania materiału . W pierwszej kolejności obrabiałem tak materiał aby uzyskać kształt dziobu i rufy w rzucie z boku czyli szlifowałem aż do sklejki.. Po tych wstępnych czynnościach przystąpiłem do szlifowania , pierwsze szlifowanie robiłem za pomocą tarnika do drewna do momentu aż doszedłem do wręg które zresztą też troszkę wstępnie mocniej potraktowałem . Teraz po tych brutalnych czynnościach z pilnikiem nadszedł czas na użycie papieru ściernego , ja używałem płótna ściernego na początku o granulacji 60 na pilniku jaki pokazał KID , mój klocek ma szerokość 20 mmi długości 150 mm. Starałem się uzyskać kształt dziobu szlifując do sklejki czyli naszego kilu . Szerokość kilu starajmy się zachować taki jaki ma wymiar sklejka czyli w moim przypadku 4 mm ( nie szlifujemy na ostro ) .
Z dziobem już inaczej nie umiem wytłumaczyć. Z rufą jest troszkę trudniej ponieważ na ona jakby wklęsły kształt , ale po wybraniu naddatków materiału dłutkami nie powinno być problemów . Teraz zeszlifujmy wystający materiał poza nasz kil i szlifujemy kadłub od stępki w kierunku burt. Możecie nie wierzyć ale kształt rufy wychodzi sam podczas szlifowania . Starajcie się aby tylko nie zeszlifować sklejki kilu w okolicy końcówki rufy. W obecnej fazie naszych prac kształt rufy w okolicy pokładu nie jest tak istotny z tym problemem poradzimy sobie w dalszych krokach Jak szlifować ? To już pozostawiam do waszej decyzji , ja szlifuję to na kolanie . Może to nie jest prawidłowe, ale w moim przypadku jest to wygodniejsze .
Ja mam do dyspozycji takie same plany jak inni po prostu rysunki powstają na bieżąco a ja je otrzymuję troszkę wcześniej aby wykonać dane czynności które potem pokazuję

Trochę się rozpisałem :( staram się jakoś to wszystko wytłumaczyć . Jezeli macie jakieś pytania czy wątpliwości to bardzo proszę o pytania bardziej szczegółowe będzie mi może łatwiej odpowiadać . Na koniec powiem wam zupełnie szczerze prowadzić taką modelarnię jest strasznie ciężko , jest to dopiero początek :rolleyes: a co będzie później ? Az się boję pomyśleć . Ale mam nadzieję , że razem sobie jakoś poradzimy :)
Sam się mocno zastanawiam dlaczego jest tak mało relacji :x :x przecież wystarczy przejżeć posty o Karl und Marie to ja się doliczyłem sporej grupki ( coś ok 14 osob ) Moze istotnie zbyt duże tempo narzuciliśmy :mad: :mad: więc teraz zwalniamy :rolleyes:
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: jerry_bee »

Mirku - do tego potrzeba niestety trzech rzeczy: po pierwsze dużo zdjęć, po drugie więcej zdjęć, po trzecie jeszcze więcej zdjęć. no i trochę rysunków ;)
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: mirek »

Masz rację ale kurcze tak zająłem się robotą , że zapomniałem o zdjęciach :mad: :mad: :mad: Muszę się jakoś przestawić na to , że to jest modelarnia raczej wirtualna i wszystko trzeba pokazać na zdjęciach . Przyżekam będę dawał więcej zdjęć :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: Zbyszek »

Mirek może trochę źle się wyraziłem ale chodzi mi o obrys rufy. Przepraszam że wykorzystałem twoje zdjęcie bez uszczenia stosownych opłat za prawa autorskie ale chodzi mi o coś takiego. :laugh: :laugh:
Obrazek
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: mirek »

Zbyszku możesz nie wierzyś ale to tak samo wychodzi . Poprostu jak wyszlifowalem rufę to papierkiem ściernym na kolocku staralem się utrzymać taką ghrubość tego wypełnienia jaka jest na kńcu kila i tak to wyszlo :)
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 9 Wypełnienia i szlifowanie

Post autor: Zbyszek »

OK wszystko jasne, pytanie czy wewnętrzne krawędzie wręg przechodzące w burty też szlifowałeś bo nie widzę za bardzo na zdjęciach :unsure:
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ