KROK 7 - Szkielet

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

KROK 7 - Szkielet

Post autor: mirek »

A więc, nasi przyjaciele, nadeszła chwila na którą wszyscy czekaliście z niecierpliwością. Publikujemy dziś pierwsze rysunki naszego wspólnego modelu. Przekazujemy wam elementy szkieletu kadłuba, które dokładnie przeanalizujcie. Jeśli znajdziecie jakieś błędy - wybaczcie nam, robimy to pierwszy raz ! O materiałach na szkielet już pisaliśmy w KROKU 4. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie aby wydrukować sobie nasze rysunki, posklejać co należy i rozpocząć pracę. O sposobach przenoszenia rysunku zapewne wszyscy doskonale wiedzą, ale dla przypomnienia zapominalskim opiszemy trzy metody przenoszenia rysunków na materiał, z jakiego wykonujemy nasze elementy.
1. Metoda Klasyczna - czyli za pomocą kalki ołówkowej i oczywiście odpowiednich przyrządów kreślarskich jak linijka, ekierka i oczywiście krzywiki.
2. Metoda na leniucha, czyli wycinamy dany element z naszej wydrukowanej kartki i naklejamy na sklejkę.
3. Metoda ambitna - robimy sobie ksero kopię na kalce technicznej i z pomocą gorącego żelazka przenosimy na sklejkę. Pamiętając że, nasz rysunek należy tak ułożyć aby strona na której jest rysunek był zawsze od strony sklejki. Wyjdzie nam rysunek negatywowy ale, da się wyciąć i oszlifować.
Jaką metodę obierzecie to już tylko wy zadecydujecie.
Już na samym początku naszej pracy wprowadziliśmy pewne utrudnienie i bardzo chcemy aby każdy kto będzie robił model Karl und Marie włożył trochę własnego wysiłku i inwencji konstruktora. Dlatego ogłaszamy konkurs na najlepsze rozwiązanie obsadzenia masztów w naszym modelu. Oczywiście jak każdy konkurs tak i nasz musi posiadać jakąś nagrodę! Naszą nagrodą będzie komplet listewek do pokrycia dwu warstwowego.
Mamy nadzieję że, wasze stocznie są już prawie gotowe i niebawem przystąpimy do montażu naszego szkieletu.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: radek »

Pliki oczywiście są w tym samym miejscu co stocznia modelarska.
Pozdrawaim.
Radosław Kubera
Koga Portal
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Witam Szanownych Kolegow
Własnie sciągnąłem plik z wregami i mam pytanie. Wręga do wyciecia jest zaznaczona linia ciagłą czy tak?, a linią przerywaną jest zaznaczone pokrycie modelu? Prosze się nie irytować na takie pytanie ale jestem naprawde początkującym w dziedzinie modelarstwa szkutniczego.
Pozdrawiam
GrzesiekR
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: jerry_bee »

Grzesiek - masz całkowitą rację! ciągła, gruba linia to linia szablonu do wycięcia, linie przerywane to grubość poszycia i pokładu oraz inne pomocnicze, linie kreska/kropka to osie. rzeczywiście, powinniśmy to jasno opisać na rysunkach...
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Witam
Mirku i Jerry bardzo bym chcial byc tak poczatkującym szkutnikiem jak wy. :) :) i dziekuję za wyrozumiałaść (czasami mam wrazenie ze jestem troche za namolny) ale jak to mówią wszystko przede mną. I urodziło mi się jeszcze jedno pytanko: na rysunkach podłużnicy (chyba tak można nazwać element przechodzący przez caly okręt wzdłuż osi symetri modelu) są zaznaczone linie równoległe do wręg zaznaczone krzyzykami. Czy dobrze rozumiem że te linie to sa linie łaczenia poszczególnych 3 cześci wzdłużnicy w jednącałość coś w stylu łaczenia rysunku na zakładkę?
Pozdrawiam
GrzesiekR
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Jeszcze raz witam
Mirku apropos konkursu, W jakiej formie ma byc przedstawione rozwiazanie problemu osadzenia masztow oraz gdzie maja byc przestawiane rozwizania czy na tym wątku ty moze powstanie specjalny watek w tej sprawie? Bo już zaczynam przegladać literature na temat osadzania masztów i moze uda mi sie cos wymyslec? :laugh:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stach5
Posty: 47
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: stach5 »

Witam :)

wydaje mi się że tu nie zaistniał problem jak osadzić maszty zgodnie ze sztuką szkutniczą tylko jest to problem czysto techniczny maszty wyszły nieszczęsliwie na skrzyżowaniu wręgi z kilem i jeżeli zrobimy to wycinając kanał na maszt to te wręgi rozpaną się na dwie części :(

pozdrawiam

stach5
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: jerry_bee »

grzesiek napisał:
I urodziło mi się jeszcze jedno pytanko: na rysunkach podłużnicy (chyba tak można nazwać element przechodzący przez caly okręt wzdłuż osi symetri modelu) są zaznaczone linie równoległe do wręg zaznaczone krzyzykami. Czy dobrze rozumiem że te linie to sa linie łaczenia poszczególnych 3 cześci wzdłużnicy w jednącałość coś w stylu łaczenia rysunku na zakładkę?


dokładnie o to chodzi. stępka zajęła aż trzy arkusze, wiec żeby skleić te rysunki w jeden arkusz i zachować geometrię elementu narysowaliśmy te linie pomocnicze.


stach5 napisał:
wydaje mi się że tu nie zaistniał problem jak osadzić maszty zgodnie ze sztuką szkutniczą tylko jest to problem czysto techniczny maszty wyszły nieszczęsliwie na skrzyżowaniu wręgi z kilem i jeżeli zrobimy to wycinając kanał na maszt to te wręgi rozpaną się na dwie części :(


i właśnie ten problem jest przedmiotem konkursu. sposób przedstawienia rozwiązania jest dowolny. mogą być zdjęcia, rysunki, opis, film pełnometrażowy ;) termin oddania prac i sposób zaliczenia jeszcze uściśli Mirek.


zachęcam też wszystkich do zakładania w tym dziale forum własnych wątków z relacji z budowy K&M!
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: maciejza »

ale sie wkopałem, przyłozylem linijke do tej podzialki 20cm .. i wyszło mi jak wół 21 cm ...
juz nawet posta mialem gotowego i skan ze cos nie haloo... dopiero po publikacji patrze ze ta podziałka od -1 sie zaczyna ...
swoją drogą prosze podajcie jakie powinny być odległosci miedzy naroznikami na wydrukach. :)
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: maciejza »

załapałes się na mojego posta przed zmiana, ze skanem :) .. czujny jak milicjant :)

swoja droga w Olsztynie nie ma sklejki 6mm :)
to znaczy moge kupic arkusz 120x250 . tylko po co mi tyle :D
w obi maja 4 mm i 8mm sladowe ilosci . .wlasnie kombinuje jak się "przebić" przez miasto i zakupic niezbedne ilosci do stoczni ... a w praktikerze maja jedynie 3 mm i 12 ..
mysle czy nie ma w produkcji jakichs płyt HDF/MDF o grubości 6 mm .. eh ale to obadam na miejscu .. . na dodatek gościmy jeszcze dzisiaj Tour De Pologne .. i miasto własciwie wyłaczone z ruchu do 18.
ODPOWIEDZ