Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

KROK 7 - Szkielet

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!

O:KROK 7 - Szkielet

Postprzez korasonek » 04 Maj 2010, 07:26

stefan napisał:
Miałem nie zabierać głosu ale się nie da...
Kolego korasonek, jeśli nie robiłeś tego własnoręcznie to po co zabierasz głos?

Zabieram głos bo chciałem pomóc!!!

W sumie to w ogóle mogę nic nie robić i nie zabierać głos tylko sobie czytać i się uczyć.
Może jak dobrze pójdzie to za 10 lat wytnę kawałek papierka i zrobię ten papierowy sześcian.

Co do pytania
Ktoś opracował plany po to, aby inny ktoś nie musiał tego robić. Jeśli masz doświadczenie możesz zastosować inne grubosci sklejki niż te podane, tylko po co? najlepiej trzymaj się tego co jest.
Elementy staraj się wycinać po zewnętrznej linii obrysu, bez żadnego naddatku, po cholerę potem jeszcze coś szlifować? (jak sugeruje korasonek...)

A gdzie ja mu sugerowałem że ma szlifować? Przeczytaj jeszcze raz moją odpowiedź i pokaż bo ja od tego 3D już oślepłem?
Napisałem tylko że jak kolega Buffeto ZAMIERZA coś szlifować to żeby sobie dołożył, bo jak wytnie po linii, a później zacznie szlifować i będzie musiał jeszcze raz wycinać.

No a na koniec żegnam wszystkich razem i każdego z osobna.
Zgodnie z zaleceniami idę kleić sześcian z papieru, Kogę będę czytał, pisać już nie zamierzam
Pozdrawiam
Piotr
Pozdrawiam
Piotr

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." (Albert Einstein)
Awatar użytkownika
korasonek

Miejscowość: Brooklyn, NY

Postprzez wurcelstock » 04 Maj 2010, 09:15

Witaj.

Słuchaj Stefana!

Wręgi są narysowane w planach w NAJWIĘKSZYM ich wymiarze.
Będziesz doszlifowywał je do kształtu kadłuba jak już złożysz szkielet w całość.
Chodzi wyłącznie o skosy w przekroju poprzecznym wręg.Popatrz tu.
Stosuj się do podanych w planach grubości.
Oczywiście możesz wyciąć podłużnicę ze sklejki CIEŃSZEJ niż 4 mm ale przed położeniem poszycia
powinieneś ją pogrubić do 4 mm, bo inaczej wszystko razem nie będzie pasować do grubości kila i stew.
Grubsza podłużnica w ogóle nie wchodzi w grę z powyższych powodów.
Piłka ręczna w zupełności wystarczy. Nie musi mieć też zbyt drobnych zębów.
Ja swój szkielet wycinałem piłką IRVING-a kupioną za parę PLN z Leroy-Merlin.
Szybko i wygodnie szło.

EDIT:
Wręgi też możesz wyciąć z cieńszej sklejki, ale później trudno będzie Ci wbić w nie pinezki lub cokolwiek innego
do czasowego mocowania planek w trakcie klejenia (poszywania kadłuba).
Zbyt cienka sklejka będzie się rozwarstwiać nawet jeśli uprzednio nawiercisz otworki.

Czytaj dokładnie relacje!
Zwłaszcza Romka S.
Tam masz odpowiedzi na wszystkie pytania.

T.
Awatar użytkownika
wurcelstock

Miejscowość: Warszawa-Żoliborz (chwilowo bezdomny)

Postprzez Buffeto » 05 Maj 2010, 13:34

Hej. Dzięki za pomoc, fakt mój błąd, nie uściśliłem który z wymiarów zamierzam zmieniać. Chodzi o to, że posiadam dużo sklejki 4mm, która pozostała mi po poprzednim projekcie i chodziło mi o zmianę wymiaru wręg z 6mm do 4mm. Jeżeli przeskaluje odpowiednio, nie powinno się nic "rozjechać" (z tym nie będzie problemu). Odnośnie szpilek myślałem już o tym, ale przetestowałem i nie nastręcza to większego problemu. A za resztę odpowiedzi dziękuję, przyjąłem do wiadomości:D Właśnie zabieram się do pracy, czeka mnie złożenie stoczni i wycięcie wręg i stępki, sam początek i masa pracy przedemna:D
dude descending the staircase
Buffeto

Re: KROK 7 - Szkielet

Postprzez Lew Północy » 12 Lip 2013, 17:10

Mam pytanie co do szkieletu, tak na przyszłość:
Czy stępka i wręgi mogą być wykonane z dębowej sztachety?
Awatar użytkownika
Lew Północy

Miejscowość: Połaniec

Poprzednia

Wróć do Karl und Marie - pierwszy kurs internetowy w Polsce !!!

Użytkownicy On-line