Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

KROK 5 - Stocznia

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!

Re:KROK 5 - Stocznia

Postprzez krzysztof » 17 Lis 2005, 21:13

Pozwólcie Koledzy, że pokażę moją stocznię, zamieszczam kilka zdjęć, może się komuś przydaa podgląd w moje rozwiązania

Rysunki konstrukcyjne KOGI są doskonałym punktem wyjścia do zbudowania swojej stoczni. Jak widać na zdjęciach zmodyfikowałem projekt. Główną przyczyną był brak odpowiednich przekrojów listewek. Nr 4 w podstawie miał być 5x5. Ja takiej nie dostałem, użylem 10x10 . Wymiar ten miał wplyw na nr 2 i 3 (odpowiednie powiększenie w celu zachowania zasady działania stoczni). W prowadnicach stępki nie zastosowałem śrub motylkowych, tylko normalne nakrętki. Wraz z powiększonymi podkładkami ( do kupienia w markecie na sztuki ) docisk prowadnic poprzez kątownik ALU do stępki, w naszym wypadku do specjalnych występów, które potem odetniemy, można uzyskać dokręcając nakrętkę PALCAMI. Śruby w podstawę prowadnicy (nr 5) są wkręcone na siłę w owór 5,5mm ( śruba 6mm). w ten sposób nie muszę trzymać przy dokręcaniu nakrętki, główki śruby od spodu. Element nr 6 nie ma wyciętej łezki. Mając powiększone podkladki zrobilem je w kształcie "U". To tylko z lenistwa. Zdecydowanie szybciej poszło wykonanie 22 sztuk tych elementów stosując te rozwiązanie..
Najważniejszą sprawą w wykonaniu stoczni jest DOKŁADNOŚĆ. Wymiary muszą być super zgrane, gdyż elementy podstawy są jakby ślizgiem - prowadnicą dla prowadnic stępki od wewnątrz i dla uchwytó wrufy-dziobu i śródokręcia od zewnątrz. Element 11 w uchwycie rufy-dzioby w jednym przypadku ma inny kształt - lepiej unieruchamia dziób. Całość pomalowałem raz lakierem by się nie brudzila. I to na tyle.
Wymiar 1000mm sprawił, iż na tej stoczni można zbudować Titanica.

Tak wygląda moje królestwo, żona tam nie zagląda, czyli można bałaganić

Image

podstawa stoczni, prowadnice stępki, uchwyt dziobu-rufy. Przy prowadnicach zastosowałem kątowniczekALU, nie jest on przyklejony do prowadnic.

Image

Uchwyt śródokręcia, rufy-dziobu

Image
Image

Stocznia z boku

Image

Stocznia z końca widoczne ułożenie kątowniczków prowadzących stępkę

Image

Image
Image

Uchwyty w komplecie

Image
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez vegelus » 17 Lis 2005, 21:38

Jedno zasadnicze pytanie mnie nurtuje. Jak dokrecasz sruby trzymajace stepke? Ja mam problem z tym rozwiazaniem bo jak wkleje te elementy to potem bede mial utrudniona droge do przytrzymania sruby od spodu(dokladnie chodzi mi o te elementy do ktorych masz przytwierdzone te aluminiowe kontowniki).
vegelus

Postprzez krzysztof » 17 Lis 2005, 22:28

prowadnic stępki nie wklejałem. Pilnowałem wymiarów i idealnie się mieszczą wewnąrz podstawy. Mogę je przesuwać co jest sposobem dobrym. Nieraz musialem je zagęścić by lepiej unieruchomialy stępkę przy montaży szkieletu K&M, zwłaszcza w okolicach tych specjalnych "występków" stępki. Śruby w element nr 5 prowadnicy są wkręcone w otwór ciut mniejszy od średnicy śruby, Sruba przy wkręcaniu utworzyła swój gwint. jest ją trudno wykręcić nawet wkrętarką AKU. trzyma tak, że nie zachiodzi możliwość jej obrotu przy dokręcaniu motylka, lub tak jak u mnie nakrętki.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez zimon » 18 Lis 2005, 10:37

Witam wszystkich!!!
Widze ze zdecydowana wiekszosc jest juz po budowie Stoczni, mnie to uzondzonko jeszcze zajmuje czas, :) ale juz niedlugo i bedzie gotowe a wtedy zabieram sie za wycinanie wręg. Mam pytanie gdzie zaopatrzyliscie sie w sklejka 6mm?? Ogladalem w kilku miejscach i jakos nie moglem dostac, pozdrawiam wszystkich bioracych udzial w projekcie.
"Ogłada przychodzi z miast, mądrość z pustyni"
zimoni@wp.pl
zimon

Miejscowość: Południe Polski

Postprzez vegelus » 18 Lis 2005, 14:19

No wlasnie tez sie nad tym zastanawialem. Ja w swoim rozwiazaniu zrobilem łezki na górnej i dolnej części przez co obraca mi się śruba. Chyba będę musiał przerobić te części trzymające na jeden otwór i wtedy wszystko będzie grać :-)
vegelus

Postprzez maciejza » 18 Lis 2005, 15:22

vegelus napisał:
Chyba będę musiał przerobić te części trzymające na jeden otwór i wtedy wszystko będzie grać :-)

u siebie zrobilem "dolna czesc" z jedną dziurą, i do tego sruba z płaskim łbem i takim kwadratowym kołnierzem przed gwintem (takie jak w sankach :) czy ławkach parkowych :) ) :) to sie "wrzyna" samo w sklejke i trzyma :)
Awatar użytkownika
maciejza

Miejscowość: Zgniłocha

Re: Re:KROK 5 - Stocznia

Postprzez Karrex » 21 Mar 2011, 13:15

jerry_bee napisał(a):No to nadeszła ta wiekopomna chwila i pierwszy produkt kursu możecie pobrać z tej loklizacji:
Wirtualna Modelarnia
Zgodnie z zapowiedziami Radka i Mirka zaczynamy od budowy stoczni. kto jeszcze nie rozpoczął budowy swojej lub ma problemy z jakimiś elementami - proszę nie krępować się i śmiało pobierać!

viewtopic.php?p=1241#p1241

W wirtualnej modelarni brak w/w plików (przynajmniej u mnie :( ).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo

Image
Awatar użytkownika
Karrex

Miejscowość: Gdynia

Re: KROK 5 - Stocznia

Postprzez Lew Północy » 12 Lip 2013, 10:39

Mam pytanie.
Czy K&M zmieści się na stoczni o długości 60 cm? Bo nie wiem, który wariant lepiej zrobić (1000 mm czy 600 mm)?
Awatar użytkownika
Lew Północy

Miejscowość: Połaniec

Postprzez Wojtek-Sos » 12 Lip 2013, 11:13

Lew Północy napisał(a):Mam pytanie.
Czy K&M zmieści się na stoczni o długości 60 cm? Bo nie wiem, który wariant lepiej zrobić (1000 mm czy 600 mm)?

Witaj,
zrób na 1000 mm. K&M zmieści się na niej, a stocznia o większej dł. na pewno Ci się przyda.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos

Miejscowość: Opole

Postprzez prabut » 12 Lip 2013, 11:15

Witam
Zmieści się na 60 cm, ale na większe modele w przyszłości to wybrałbym 100 cmm.
Awatar użytkownika
prabut

Miejscowość: Poznań

PoprzedniaNastępna

Wróć do Karl und Marie - pierwszy kurs internetowy w Polsce !!!

Użytkownicy On-line