KROK 4 - Materialy

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

KROK 4 - Materialy

Post autor: mirek »

Jakie materiały będą nam potrzebne do budowy naszego modelu ? Ano właśnie! To bardzo dobre pytanie. Łamaliśmy sobie głowy, jak to opisać? skoro nasz model będzie można budować dwiema metodami . Właściwie to do pewnego momentu obie metody nie różnią się od siebie niczym . Ale po kolei .
Szkielet naszego modelu będzie wykonany ze sklejek liściastych olcha , brzoza : stępka ze sklejki 4 mm i wręgi ze sklejki 6 mm i to jest wspólna cecha obu metod . Różnice zaczynają się dopiero w momencie wykonania pokrycia .
Metoda pierwsza to pokrycie jedno warstwowe czyli listewkami 6 x 2 mm z olchy , czereśni , gruszy itp. i metoda druga pokrycie listewkami 6 x 1,5 mm z lipy , abahi czy nawet sosny jako pierwsza warstwa a potem jako druga warstwa pokrycie fornirem 0,6 mm . Metoda pokrycia listwami 6 x 2 wydaje się trudniejsza ale wybór należy do wykonawcy którą metoda będzie wykonywał swój model . Te metody będziemy szczegółowo opisywać w Kroku o pokryciu modelu . Podaliśmy materiały jakie będą nam potrzebne do rozpoczęcia budowy naszego modelu o innych materiałach będziemy oczywiście pisać w miarę postępów naszych prac . No cóż nam pozostało ? Rozejrzeć się po okolicznych sklepach czy składach z drewnem i przemyśleć zakup odpowiednich materiałów. Zapewne wielu się mocno w tym momencie zdenerwowało ! Kurcze jak kupić materiały? Skoro nie wiem ile tego i jakie rozmiary tych sklejek , przecież nie mam rysunków poszczególnych elementów !
Spokojnie !!! Najpierw zbudujmy sobie stocznię ! Czyli miejsce naszej pracy . Przecież nikt nie rozpoczyna budowy domu od dachu a raczej od fundamentów i właśnie nasza stocznia będzie takim fundamentem , Ale o tym to już w innym Kroku
Pozdrawiam Mirek Rybus
Tristan
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: Tristan »

a jaka jest grubość tych listewek na poszycie?
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: krzysztof »

2mm lub 1,5mm było napisane w poście!!
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: jerry_bee »

Tristan, przeczytaj jeszcze raz artykuł Mirka, pewnie przeoczyłeś parę ważnych informacji ;)
Wymiary, ktore podaje Mirek to szerokość listwy / grubość listwy, długość jest zmienna.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Tristan
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: Tristan »

Zastanawiałem się nad tym czy to jest długość i szerokość czy długość i grubość czy inaczej :laugh:
Hehe ale dzięki za podpowiedź
P.S. jerry_bee napisał:
Wymiary, ktore podaje Mirek to szerokość listwy / grubość listwy, długość jest zmienna.

to listwa jest taka szeroka? Nie wiem nie znam się na tym
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: grzesiek »

Witam wszytkich
Mam drobne pytanko. W śród materiałow wymieniasz drewna drzew lisciastych i owocowych. Czy do wykonania tego modelu mozna na listewski wykorzystać brzoze? Prosze podejsc z wyrozumialoscia do mojego pytania :) oraz piszecie o szerokosci i grubosci a jakiej dlugosci maksymalnej powinny byc te listewki bo rozumiem ze i tak dlugosc listewek jest mniejsza od dlugosci modelu
Pozdrawiam
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: grzesiek »

To jeszcze raz ja i mam jeszcze jedno pytanko. Jak duze powinny byc arkusze sklejki: na wregi oraz na stepkę, oraz jak wiele (sumaryczny wymiar) powinno byc listewek na poszycie
Proszę jednoczesnie szanownych kolegow o wyrozumialosc jestem w dziedzinie szkutnictwa dużym laikiem
Pozdrawiam
Grzegorz Ramotowski ;)
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: jerry_bee »

Grzesiek, Mirek przygotowuje zestawienie materiałów dla 2 wariantów modelu, i na pewno opublikuje to. jeśli chodzi o zapotrzebowanie na sklejkę, to szkielet modelu, ten który udostępnimy Wam do wydruku, mieści się na 11 arkuszach A4. elementy (wręgi i stępka) są ułożone raczej luźno, więc jakieś upakowanie jest na pewno możliwe.

ja bym tak zupełnie wstępnie szacował, że wszystkie wręgi (czyli sklejka grubości 6 mm) powinny zmieścić się spokojnie na arkuszu 50/70 cm. i powinno zostać trochę materialu na ewentualne poprawki.

stępkę wycinamy ze sklejki 4 mm, tu powinien wystarczyć pas długości 70 cm i wysokości 15 cm.

p.s. w tym poście nastąpiła korekta, więc proszę jeszcze raz skorygować swoje plany zakupowe!
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Inland_skipper
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: Inland_skipper »

Witam Wszystkich! Mam pytanko: czy listewki na poszycie muszą być z dzrzew owocowych? Może być jakaś sosna albo świerk??? Bo u mnie ciężko o listewki z dzrzew takich jak np grusza :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 4 - Materialy

Post autor: mirek »

Sprawę sklejki wyjaśnił już jeery_bee ;) Bardzo proszę czytajcie dokładnie co piszemy w poszczególnych Krokach :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: No ulżyło mi trochę . ;) Listewki jakie użyjecie do budowy modelu to jest uzależnione o metody jaką wybierzecie . :rolleyes: . Jeżeli jest to metoda jedno warstwowa to asolutnie wykluczone jest użycie listewek z : sosny, śiwerku natomiast zastosowanie Brzozy . olchy, jest oczywiście jest wskazane . Ilość listewek na nasz model ? Nie powiemy doklanie ile potrzeba tylko przybliżoną ilość . A dlaczego ? No to jest proste . Co będzie w momencie jak ktoremuś z was pęknie kilka listewek :mad: :mad: i braknie na pokrycie kadluba :( Więc listewek przygotujcie sobie z lekkim zapasem . :rolleyes: :rolleyes:
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ