Przeróbka serwa

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Przeróbka serwa

Post autor: Jacek. »

Witam. Czy jest może ktoś co przerabiał serwa aby zwiększyć kąt wychylenia . Stanąłem z modelem i nie mam pomysłu .
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 33
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Przeróbka serwa

Post autor: Jakub_RC »

Tak. Wiele razy dopóki nie pojawiły się gotowe serwa "180". Modyfikację robi się szybko i dość łatwo, ale dwuetapowo.

Jeśli rozbierzesz serwo, to w środku tak naprawdę znajdziesz 4 rzeczy:

-silnik
-przekładnie
-elektronikę
-potencjometr

Najpierw musisz znaleźć mechaniczną blokadę serwa i ją usunąć nożykiem czy dremelkiem. Zwykle występuję na ostatniej lub przed ostatniej zębatce przekładni. Rzadziej na wieloklinie od ramienia serwa. Znajdziesz na pewno, tylko nie zostaw żadnych odprysków plastiku w przekładni po robocie.

Drugi etap to wlutowanie dodatkowych rezystorów pomiędzy kabelki łączące potencjometr z elektroniką. Kabelki są trzy, ale Ciebie interesują tylko dwa zewnętrzne. Proponuję parkę rezystorów 2.2kΩ lub 3.2kΩ, jeśli serwo zaczyna się dziwnie zachowywać w skrajnej pozycji to znaczy, że rezystor ma za dużą wartość i albo trzeba go zmniejszyć, albo ograniczyć ruch serwa z poziomu radia.
Serwo straci trochę na płynności ruchu, ale im lepsze serwo tym mniej (lub w ogóle) nie będzie to odczuwalne.
Pozdrawiam ciepło :)
Jakub z
rcshipyard.com
modelepodwodne.pl
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: Przeróbka serwa

Post autor: Jacek. »

Dziękuje , ogarniam temat
Awatar użytkownika
TWI
Posty: 0
Rejestracja: 23 sty 2018, 18:48

Re: Przeróbka serwa

Post autor: TWI »

Witam,
rezystory należy dobrać na podstawie zmierzonej miernikiem rezystancji potencjometru a nie doświadczalnie. Na skrajnych wyprowadzeniach mamy pełną rezystancję potencjometru, a wartość dobieranych rezystorów musi stanowić jej połowę, co po połączeniu w szereg daje pierwotną rezystancję.

Metoda prostsza, odczyt wartości na obudowie potencjometru i podział przez 2.
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 33
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Przeróbka serwa

Post autor: Jakub_RC »

Twi, miło że nam się przywitałeś zgodnie z regulaminem. :lol:

Niestety, ale nie masz racji. Otóż nie, nie trzeba nic mierzyć, nie trzeba mieć multimetru, którego ktoś może nie mieć.
Można za to użyć rezystorów także o innych wartościach i uzyskamy w ten sposób różne efekty - różne zwiększenie zakresu obrotu serwa. Próbujesz troszkę na siłę wcisnąć jakąś teorię, która mija się z praktyką i w tym wypadku niepotrzebnie komplikuje koledze proste zagadnienie.

Praktyka jest taka, że możesz nawet wymienić potencjometr 5kΩ (który jest w każdym serwie, więc co tu mierzyć...) na jaki chcesz z zakresu 1-10kΩ i będzie działać. Nie musi być to wartość oryginalnego potencjometru x2 lub /2, co wychodziłoby z Twojej wypowiedzi.

Sytuację, że czasem specjalnie dodaje się do tego samego (oryginalnego) potencjometru rezystory o różnych wartościach przemilczę i pozostawię Ci do wygooglowania... ;)
Wysokich lotów.
Pozdrawiam ciepło :)
Jakub z
rcshipyard.com
modelepodwodne.pl
Awatar użytkownika
TWI
Posty: 0
Rejestracja: 23 sty 2018, 18:48

Re: Przeróbka serwa

Post autor: TWI »

Przywitanie nadrobiłem, ogólnie przepraszam, będzie lincz? :lol:

W razie braku multimetru podałem wariant 2 przeróbki.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Przeróbka serwa

Post autor: ataman »

TWI pisze:Przywitanie nadrobiłem, ogólnie przepraszam, będzie lincz? :lol:



Pewnie będzie lincz, bo jak na razie to nie widzę, abyś coś nadrobił :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TWI
Posty: 0
Rejestracja: 23 sty 2018, 18:48

Re: Przeróbka serwa

Post autor: TWI »

nadrobione, nadrobione….
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: Przeróbka serwa

Post autor: Jacek. »

Dziekuję, nie bedę pisał do czego bo to nie to forum . Sprawę ogarnie znajomy forumowicz ale z innego forum mogę wspomniec jedynie że wyprowadzi mi dwa potencjometry obrotowe i doreguluje sobie dokładnie .
ODPOWIEDZ