Klej a`la CA?

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Klej a`la CA?

Post autor: jakmiz »

Witam
Szanowni koledzy mam do Was takie pytanie. Czy znacie jakiś klej ( najlepiej jego nazwę handlową ), który właściwościami ( cienka warstwa, szybkoschnący ) byłby zbliżony do klejów CA. Pytanie może troszkę dziwne , ale już wyjaśniam ku przestrodze dla innych. Używając ( i wydaje mi się , że wcale nie w nadmiarze) klejów typu Kropelka, Superglue itp. nabawiłem się dość nieprzyjemnych dolegliwości, a mianowicie alergii ( już zdiagnozowanej i leczonej). Teraz nawet po przyklejeniu kilku elementów następne 2 dni nos mam zatkany jak przy najgorszym katarze, oczy łzawią i wyglądam jakbym pił 2 tygodnie.
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Klej a`la CA?

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Z tego co wiem, to nie ma czegoś takiego jak dokładny zamiennik kleju CA.
Albo jest bardziej gęsty, albo dwuskładnikowy.
Czasy zawsze dłuższe niż przy kleju CA. Może użyć kleju CA innego producenta
na ten przykład Loctite albo Henkel. Może jesteś uczulony na jakiś jeden składnik,
który nie występuje w innych.
Tu wymagany jest eksperyment.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
erykmodel
Posty: 62
Rejestracja: 14 gru 2010, 20:58

Re: Klej a`la CA?

Post autor: erykmodel »

Kiedyś stosowało się AK20 nie wiem czy jest dostępny ale na pewno nie jest tak szybki jak CA ,warto spróbować :D
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Klej a`la CA?

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Afrika Korps 20 czyli AK20 był klejem rozpuszczalnikowym na bazie nitro. Ma się nijak do klejów CA.
Przede wszystkim był do drewna. Od bidy dało się skleić jakiś plajstik, który się rozpuszczał w nitro.
Czas schnięcia parę godzin (czas parowania rozpuszczalnika). Nie wiem czy jest dostępny teraz, ale
nie widziałem go od wielu lat. Do klejenia drewna są teraz dużo lepsze klajstry, choćby poliuretany.
Może zapewnić sobie dobrą wentylację przy używaniu CA. Na ten przykład wiatraczek pod nos.

Z ukłonami
AK ( Andrzej Korycki)
Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Klej a`la CA?

Post autor: jakmiz »

Dzięki za porady. Andrzeju pomysł z wiatraczkiem- bomba
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Klej a`la CA?

Post autor: KID »

Cześć,

Znam ten ból, bo mam strasznie wrażliwe oczy na każdą chemię. Niektóre związki wywołują nawet podwójne widzenie ;) . Dodatkowo popularne na rynku kleje CA "dymią": na gładkiej powierzchni powstaje matowa, mleczna warstewka bardzo trudna do usunięcia. Dlatego kupowałem klej amerykański
rozprowadzany przez firmę ART-HOBBY (tel. 22 831 04 25) a w Stanach jego dystrybutorem był Bob Smith Industries, Atascadero, CA (California nie cyjano...). Ten klej jest nawet dopuszczony do stosowania w robieniu protez dentystycznych, więc bardzo bezpieczny dla zdrowia. Występuje w trzech gęstościach i są do niego dodatki w postaci przyśpieszacza wiązania (accelerator) (działa super)
oraz rozklejacza (debonder lub un-cure)). Klej był drogi (50 zł za 28g) ale wart swojej ceny. Nie należy tylko kupować za dużo, tak jak ja (cały zapas skamieniał zanim go użyłem).
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Klej a`la CA?

Post autor: KID »

Z ostatniej chwili: firma działa nadal: http://www.arthobby.pl/index.php?page=5&kat_id=111
a ceny klejów przyjemnie spadły.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Klej a`la CA?

Post autor: jakmiz »

Witam
Krzysztofie jeśli dobrze rozumiem, to kleje z twojego linku nie są to cjanoakryle (choć tak jest napisane na stronie).Który byś polecił czy ten : BSI Insta-Cure - klej cyanoakrylowy, czy raczej ten :BSI Super-Gold - klej cyanoakrylowy, Który byłby lepszy do naszych celów ( w drugim przypadku piszą , że jest bezzapachowy, ale za to elastyczny)?
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Klej a`la CA?

Post autor: KID »

To są cyjanoakryle. Używałem właśnie tego Super-Gold.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Klej a`la CA?

Post autor: jakmiz »

Witam
Krzysztofie zasugerowałem się tym:"CA (California nie cyjano...).". Ale jeśli ma to poprawić komfort mojego życia, to zaraz zamawiam i opowiem o moich doświadczeniach . Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
ODPOWIEDZ