Santa Maria 1:75 Heller

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: emilc78 »

IMG_0243.JPG
Witam,

Jestem tu od niedawna (i od niedawna zajmuje się modelarstwem). Jakiś czas temu zająłem się Santa Marią Hellera, ale postanowiłem troszkę od siebie dodać i nie budować z samych części w zestawie. Z przyjemnością przyjmę wszelkie uwagi i pomysły co i jak usprawnić. Miejcie tylko proszę odrobinę litości - naprawdę to pierwszy model od czasów liceum - czyli jakieś 20 lat temu.
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: emilc78 »

Tu po wstawieniu elementów dodatkowych na pokład i oszlifowaniu...
Załączniki
IMG_0244.JPG
IMG_0244.JPG (104.12 KiB) Przejrzano 11097 razy
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: emilc78 »

...i po pomalowaniu...
Załączniki
IMG_0246.JPG
IMG_0246.JPG (113.15 KiB) Przejrzano 11089 razy
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: Slawek Kromer »

Czy każde zdjęcie to będzie nowy post?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: TomekA »

Czarny poklad?
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: Slawek Kromer »

pokład powinien być pomalowany według oznaczenia kolorem 63 a nie 33
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: emilc78 »

Owszem, wyszedł troszkę zbyt ciemny, ale to pierwsza próba pokładu z balsy (w ogóle jakakolwiek praca z balsą). Powinien być pomalowany 63, chciałem dodać troszkę więcej realizmu i wzorowałem się na innym

https://modelshipworld.com/index.php?/t ... like-wood/

ale chyba przegiąłem - tak czy inaczej, wyszło jeszcze pare innych sytuacji i pokład jest to wymiany będzie od nowa...
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: lkemot »

Wydaje mi się, że w tamtych czasach pokłady były fest szorowane przez majtków pokładowych, a za taki czarny pokład kapitan by ich chyba powiesił... :evil:
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: TomekA »

Może udałoby się ostrożnie zmyć wacikiem tą czarną farbę? Pozostałyby wtedy tylko te czarne dylatacje między plankami - bardzo pożądany efekt-imitacja caulkingu, a planki miałyby - teoretycznie przynajmniej - taki odrobinkę ciemnawy odcień koloru drewna - jak na starszym pokładzie, np. taki jaki jest na pokładzie USS Constitution w Bostonie.
Czy to farba akrylowa?
Poeksperymentuj trochę zanim wymienisz cały pokład na nowy.
A jak już się zdecydujesz na nowy pokład, to nie radzę balsy, a jakieś twarde drewno o zwartych, gestych słojach, np. buk, jesion czy klon, albo coś owocowego (czereśnia, śliwa, jabłoń czy grusza...). Znacznie lepiej się obrabia, bo balsa jest za miękka.
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Santa Maria 1:75 Heller

Post autor: emilc78 »

Dzięki za odpowiedź.
Próbowałem zetrzeć, ale napiło się mocno - zachowam na przyszłość - może się przyda.
Tymczasem pracuje na techniką. W produkcji mam już kolejną wersję (z balsy - ale twardszej). Jak na razie pomalowana na humbrol 63, ale teraz warstwa bezbarwna na utrwalenie koloru, zastanawiam się nad rozcieńczonymi odcieniami brązów w słoje, a na koniec czarny na fugi pomiędzy dechami.
ODPOWIEDZ