Co mozna zobaczyc w NL?

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: Handszpak »

Witam

Dawno mnie tu nie było, ale do rzeczy. Wyjechałem w delegacje do Holandii, mieszkam w miasteczku:
Hellevoetsluis niedaleko Rotterdamu. Korzystajac z tego ze mam tu troszke czasu chcialłbym tez pozwiedzac jakies zabytki zwiazane z naszym Hobby. Wiecie może jakie okrety można zobaczyć w Holandii? Wiem na pewno ze w Amsterdamie jest dostępny jeden okręt muzeum do zwiedzania: a mianowicie replica statku Amsterdam z 1794 - 42 działa. W samym miasteczku (wlasciwie to taka duża marina jest:) ) jest sporo ruznych dział, most zwodzony za pomocą kabestanu tak, że jest na czym oko zawiesic, macie może jakies sugestie? Dodam, tylko, że jesli ktoś potrzebuje jakieś szczegóły okrętu ofocić do modelu to oczywiście mogem takie zdjecia wrzucić na forum.

No a poza tym pozdrawiam wszystkich kogowiczow:)
A_Q
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: A_Q »

Witaj,
Polecam wyprawę do miasteczka Lelystad, gdzie znajduje się replika Batavii.
Pozdrawiam :)
Agnieszka
myszor2
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: myszor2 »

Witaj . W Amsterdamie jest morskie muzeum a w nim piękny model " PRINS WILLEMA". Jak byś tam był to prosiłbym o fotki tego modelu . Pozdrawiam .:)
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: Hadżi »

Witam!

A cpykaj wszystko co pływa po kanałach i ma żagle. Charakterystyczne i ciekawe jachty mieszkalne z bocznymi mieczami.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: Handszpak »

Hm na razie udlo sie sfotografować to co najbliżej mnie i to przedstawiam, ale niedługo planuję wypad do Amsterdamu. Pozdrawiam.

Obrazek

To zabytkowy kabestan unoszący most zwodzony nad kanałem

Obrazek
Obrazek

Jakies dwa Herby, na niektórych drzwiach od domu widnieją podobne, jeszcze sie nie dowiedziałem o co chodzi.

Obrazek

Tak to wyglądało kiedyś...

Obrazek
Obrazek

Hmm.. dwie armaty bronią wejscia do portu ale myślę że wstawiono je dla turystów, niemniej znalazłem jedną mocno pordzewiałą wyciągniętą z wody, wstawie fotki przy następnej okazji. Jak by co to te armatki sfotografowałem bardzo dokładnie:)
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: myszor »

Super . Dzięki za te armatki . Wiadomo holenderskie . Teraz mam jak na dłoni jak wyglądały .:)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: Handszpak »

Pora wstawic pare fotek:) Na poczatek balia z 1907r...zadziwiajace ze ktos tym jeszcze zegluje...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Fajnie wykonczony jachcik, caly w drewnie:

Obrazek

Wydaje mi się ze to te jachty o których pisał Hadzi:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: msaar »

Polecam wycieczjke do Amsterdamu, tam w Richemuseum ( chyba tak to sie pisze, nie pamiętam) na parterze w sali w pobliżu wejścia można obejżec wspaniałe modele żaglowców z epoki największej ekspansji kolonialnej Holandii. Dalej stałe i zmienne ekspozycje gigantów sztuki niderlandów.
Polecam.
Mieczyslaw
W innych miastach Holandi są podobne muzea i podobne okazy ale osobiście byłem w Amsterdamie.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: Tomek Aleksinski »

msaar napisał:
Polecam wycieczjke do Amsterdamu, tam w Richemuseum ( chyba tak to sie pisze, nie pamiętam) ...


Rijksmuseum
(wg. informacji na internecie, muzeum jest w remoncie, ale podobno udostepnione do zwiedzania. Byc moze niektore kolekcje sa chwilowo niedostepne. Co do skrzydla z modelami zaglowcow, to nie wiem, czy aktualnie mozna je ogladac)
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co mozna zobaczyc w NL?

Post autor: Handszpak »

No niestety nie udało mi się wejść do Rijksmuseum, przez ten remont nie codziennie można zwiedzać, ale na szczęście Amsterdam został przycumowany w okolicach Nemo Sience Center i można go zwiedzić bez problemu. Poniżej kilka fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poniżej kkuferek marynarski który zrobił na mnie duże wrazenie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Troszkę komentarza do samego okrętu, tłumaczenie z angielskiego:

Orginalny Amsterdam żeglował po morzu północnym w 1749r. Podczas szalejącej burzy ster został strzaskany. Kapitan zdecydował osadzić na plaży na południowym wybrzeżu Anglii nowiutki okręt. Taka decyzja dawała nadzieje na zachowanie ludzi na pokładzie, ładunku oraz okrętu. Ale East Indiamen szybko osiadł w błocie i nigdy nie został uwolniony ponownie. Wrak dostarczył archeologom cennych informacji dotyczących konstrukcji okrętów kampani wschodnioindyjskiej (nie wiem czy poprawnie tłumaczę skrót VOC) ich ładunków oraz życia na pokładzie.

Amsterdam, statek kampanii wschodnioindyjskiej z 1990:

W 1985r prawie 200 lat po zakończeniu kampanii wschodnioindyjskiej, została położona stępka pod nowego East Indiaman. Orginalny egzemplarz był w dużym stopniu skopiowany podczas budowania. Ale nowoczesne standardy, spowodowały różnice: kadłub i pokłady są zrobine z drewna tekowego zamiast z dębu, pomiędzy pokładami są pokoje, maszty są klejone a schody zastąpiły drabiny. Więcej niż 400 pasjonatów-wolontariuszy pracowało przy nowym Amsterdamie, który został zacumowany przy Maritime Museum w 1991.

Jesli miałbym sie wypowiedziec na ten temat: pomijając sporą ilość (moim zdaniem chyba zbyt duzą) uproszczeń oraz ułatwień dla zwiedzających, to statek warto obejrzeć i dla mnie to była uczta, zaspokoiłem swojego nienasyconego bakcyla:)
ODPOWIEDZ