Co to za żaglowiec???

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
baqn
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Co to za żaglowiec???

Post autor: baqn »

Witam dzisiaj przeglądając internet natrafiłem na plany hiszpańskiego galeonu z XVII wieku. Problem w tym że nie wiem jaką nosił nazwę.:blush: Na planach jest coś napisane ale nie wiem czy to jest nazwa tej jednostki. Więc zwracam się z prośbą do braci modelarskiej o identyfikację tej jednostki. Z góry dziękuje i pozdrawiam:)
Obrazek
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: Rado »

IMHO to nie jest plan konkretnej jednostki (to co na fladze to nazwy kolorów). Odpowiednik "zwykłego proszku"- "zwykły galeon handlowy".
http://erka.ovh.org/
baqn
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: baqn »

A może to jest nazwa okrętu dopiero teraz to zauważyłem.:blush:
Obrazek
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: rczarnec »

DETALLE DE POPA = szczegóły rufy

edit: ops! nie zauważyłem tej twojej strzałki...
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: Borek »

Vernota??mozliwe
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: Tomek Aleksinski »

Borek napisał:
Vernota??mozliwe


Nieeee, niemozliwe!
Plany te (jesli w ogole owe rysunki mozna uhonorowac ta nazwa) pokazuja schemat malowania tego modelu a owe nazwy sa nazwami kolorow farb, zdaje sie w jez. hiszpanskim (bo to hiszpanski zestaw).

Z kolorow flagi (bandery), mozna wywnioskowac, ze to jednostka holenderska.

Natomiast polksiezyc na rufie wskazywalby, ze to jest statek badawczy holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej "Half Moon" (czy "Halve Maen"), po polsku "Polksiezyc" ktorym angielski badacz Henry Hudson poplynal w 1609 w swa slynna podroz, szukajac tzw. Northwest Passage (Polnocno/zachodniego Przejscia) - skrotu na daleki wschod przez wody bieguna polnocnego.
http://img241.imageshack.us/img241/1310/02cy8.jpg

Poniewaz owe rysunki sa bardzo miernej jakosci, z licznymi bledami, nie mam 100% pewnosci co do mej "diagnozy". Porownajcie sami z holenderska replika tej jednostki.
Wiechus
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: Wiechus »

Witaj Tomku. Nie jestem tak "obstukany" w szkutnictwie jak ty, niemniej jednak po przestudiowaniu Twojego (wysłanego) zdjęcia i owych rysunków wiele na to wskazuje iż jest to możliwe, że to Half Moon.Sam wspominasz ,że rysunki są marnej jakości (różnica obniżania się burt od strony rufy ku śródokręciu, brak na rysunku tej nadbudówki do zejściapod pokład,no i parę innych szczegółów) ale jak wspominałeś kiepskie rysunki. Moim skromnym zdaniem to może być Half Moon.:)
Awatar użytkownika
Wrajcik
Posty: 74
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: Wrajcik »

Witam,

Strona Muzeum New Netherland o Half Moon:
http://www.newnetherland.org/
Z tego co widać są różnice w sposobie malowania rufy oraz zamieszczonych tam planach ale okręt bardzo podobny do tego co jest w Twoich rysunkach.
Z pozdrowieniami Darek "Wrajcik"

W stoczni:
HMS Victory 1:176 (MM1986)
Dżonka Chińska
baqn
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: baqn »

Dziękuje wam za tak liczne odpowiedzi. Teraz muszę pomyśleć czy poprawić te "plany" którymi dysponuje czy dać sobie spokój z tą jednosyką:dry:
baqn
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: baqn »

Stwierdziłem że dam sobie spokój z tamtym okręcikiem lecz mam kolejne pytanie jestem posiadaczem tych samych planów HMS Ajax co rado. :Pytanie dotyczy czy ta jednostka która widnieje na planach jest w 100% fikcyjna czy może jest pomylona nazwa okrętu (mam na myśli to czy istnieje jednostka którą mógłbym zbudować na podstawie tych planów).
Pozdrawiam Mate'o
ODPOWIEDZ