Żaglowce - Quiz

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: Kazek »

HMS Queen Charlotte
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Mordorzg
Posty: 55
Rejestracja: 25 cze 2011, 09:46

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: Mordorzg »

Zgadza się Kaziu, pytanie należy do Ciebie.
Pozdrawiam Sebastian.
"Prius quam exaudias, ne iudices"-nie sądź zanim nie wysłuchasz.
W stoczni: Chińska Dżonka (Koga Projekt), Gjoa 1:64.
Oczekujące: HMB Endeavour 1:48, HMS Victory 1:84.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: Kazek »

No nie wiem czy powinienem zadawać pytanie bo odpowiedz wygooglowałem w minut 2 to może nie powinienem :(
ale niech tam najwyżej mnie jaki moderator zmoderuje :D

Prosze podać nazwy trzech podstawowych odmian standardowej galery i czym one sie różniły .
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: mati »

A spróbuje co mi tam...
Choć nie bardzo wiem co rozumiesz przez pojęcie standardowa galera... ;)
więc będę "szczelał"... uwaga :)

Ze względu na ilość wioseł i rzędy:
monera - jeden rząd wioseł
diera - dwa rzędy wioseł
triera - trzy rzędy wioseł

...ale w sumie gdzieś wyczytałem kiedyś, że te galery miały i po 4, 5, 6, 8 itp., więc może to nie to...

może chodzi o kraj pochodzenia... czyli:
- starogrecka
- rzymska
- bizantyjska

...ale to w sumie tyczyłoby się tylko do galer ze starożytności...
I tu różnice zdaje się były takie: ilości wioseł, uzbrojenie i opancerzenie... chyba :P

No i trzecia opcja, która nasunęła mi się jako pierwsza to okres z którego pochodziły, czyli
- starożytna
- średniowieczna
- nowożytna

Galery były okrętami wiosłowo - żaglowymi, więc jak wszystkie jednostki tego typu pływały po wodach śródlądowych, czyli Bałtyk i Morze Śródziemne, więc chyba też nie o to Ci chodziło...

Coś czuje Kaziu, że ciężko będzie rozkminić prawidłową odpowiedz... wszak pewnie naczytałeś się o tych galerach przed rozpoczęciem budowy i jakieś ciekawostki znasz :P
The world is yours...
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: Kazek »

Niestety Mati to co podałes to sa typy galer a mnie chodzi o odmiane jednego typu standardowej galery a wię dla ułatwienia standardowa galera to nowożytna z przełomu XII-XVI w jednorzedowa z żaglami łacinskimi czyli cos takiego ca ja właśnie robie .
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: mati »

:D wiedziałem...
ale podejmuję jeszcze jedną próbę... a jak będzie pudło to mówię pas... bo nic innego mi do głowy nie przychodzi...

Może chodzi Tobie szanowny kolego Kazimierzu o:

- galerę wojenną
- galerę handlową

Różnice:
- liczba i roz­mieszczenie wioślarzy były identyczne jak w regularnych ga­lerach wojennych (zdaje się, że w tych czasach najpopularniejszą była tryrema posiadająca przy każdej burcie dwadzieścia pięć do trzydziestu ław a wszyscy trzej wioślarze każdej z grup siedzieli na tej samej ławie)
Okręt handlowy posiadał jednak większy kadłub, zdol­ny pomieścić obok wioślarzy również ładunek.
Owa ewolucja wynikała z potrzeb transportu cennych dóbr. Tego typu okręty krążyły po Morzu Śródziemnomorski tworząc bezpośrednie połączenie portów europejskich z Bliskim Wschodem.

Pozdrawiam ;)
The world is yours...
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: mirek »

A mnie się wydaje , że tu chodzi o Galeas
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: Kazek »

Mati niestety to nie to każda odmiana z tego typu galery miała swoją konkretną nazwe i różnice .
Nie Mirku nie chodzi o galeas .
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: oksal »

1/3 odpowiedzi: galera wenecka (galia grosse),, ale co na pozostałe 2/3, to nie wiem;)
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Żaglowce - Quiz

Post autor: jerry_bee »

czy chodzi o różnice w ożaglowaniu? jedne galery (czyli galery) miały ożaglowanie łacińskie, inne galery (czyli galeoty) miały ożaglowanie rejowe. galeota zwana była pół-galerą, a były jeszcze ćwierć-galery.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
ODPOWIEDZ