Polska Flota z XVII w.

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
Roger
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: Roger »

Nie wiem, czy jest sens wykonywanie takich reprodukcji - chyba wszystkie znane przedstawienie ikonograficzne z epoki zamieszcozne są w książce Koczorowskiego "Bitwa pod Oliwą". Znane mi jest wydanie z 1976 r.
Roger
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: Roger »

Acha, jeszcze jedno - w Muzeum Morskim mogą dysponować rekonstrukcjami jednostek. Wystarczy zwrócić sie pisemnie w sprawie kwerendy pod tym kątem no i zaznaczyć, że nie ma to celu komercyjnego. Muzea wytwarzają różne rzeczy - znam to z autopsji, bo jestem muzealnikiem.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: mirek »

Roger napisał:
Muzea wytwarzają różne rzeczy - znam to z autopsji, bo jestem muzealnikiem.


No i mamy następnego muzealnika :)
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: JurekBin »

Ja bardziej myślałem o zdjęciach modeli, niż obrazów.
No ale zobaczy się, co z tego wyjdzie.

W Muzeum Morskim byłem w jakieś 25 late temu ostatnio :S
Czy Opty cały czas stoi przy wejściu?

Jurek
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Roger
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: Roger »

Chodziło mi konkretnie o to, że muzea nie publikują wszystkich materiałów, które wytworzyli ich pracownicy. Np dużo o okrętach z tamtej epoki mogłaby powiedzieć dokumentacja prac archeologicznych przy "Solenie", z lat 60 i 70 tych...
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: vegelus »

Muzeum Morskie ma sporo fajnych zakamarków. Jednym z nich jest archiwum w którym przechowują dokumentację marynistyczną (lecz dzięki bitności naszego narodu) po II WW. Drugim ciekawym miejscem jest biblioteka i drogie ksero więc warto wsiąść ze sobą laptopa albo dużo pamięci do aparatu. Trzecią ciekawostką jest modelarnia do której nie miałem okazji zaglądnąć. Czwartą ciekawostką każdego muzeum są magazyny w których nie wiadomo co można znaleźć.

Ja byłem w muzeum trzy albo cztery lata temu i nie musiałem wykupywać pozwolenia na fotografowanie. Jest kilka ciekawych modeli żaglowców oraz przekrojów do sfotografowania. Oczywiście Znajdziecie tam Smoka i Wodnika :)
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

O:Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: JurekBin »

Na niebieskim forum MSW
http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?p=33957

WCKRZAK szuka informacji jakiś o Pannie Wodnej i Świętym Jerzym.
Does anyone know where I might find information about the Polish Galleons 'Knight Saint George (Sankt Georg)' or 'Panna Wodna' that were in the Battle of Oliwa?

There is little info that I can find on the web. No pictures and very little detail about the ships or the battle. Nothing about the captains.

Any books? any websites?


Czy ktoś wie gdzie mogę znaleźć informacje o polskim galeonie Rycerz Święty Jerzy lub Pannie Wodnej, które uczestniczyły w bitwie pod Oliwą. Jest dość mało informacji jakie mogę znaleźć w sieci. Żadnych zdjęć i tylko kilka szczegółów okrętów lub bitwy. Nic o kapitanach. Jakieś książki? jakieś strony?

ode me... WCKRZAK jest Amerykaninem polskiego pochodzenia po dziadkach i babciach....
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:Polska Flota z XVII w.

Post autor: ataman »

Troche wiadomości jest w Wikipedii, gdzie powołuja sie na książkę Koczorowskiego: Bitwa pod Oliwą.. i to pewnie najpełniejsze źródło.. (sam nie widziałem tej knigi)
Ponadto plany Panny Wodnej opracował na podstawie własnych badań i śleczenia nad archiwalnymi opisami Jurek Borwiński z formy Bojer, i na tej podstawie wypuścił model do sklejania.
Natomiast Świetego Jerzego zbudował K. Jasiński (fotki na PWM) zdaje się , że na podstawie planów, czy dokumentacji opisowej zrobionej właśnie przez Koczorowskiego
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ