Temat do przemyślenia

Zmiany na stronie i inne związane z witryną.

Awatar użytkownika
Nina
Posty: 174
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Temat do przemyślenia

Post autor: Nina »

Nie jest moim zamiarem rozpętać tutaj dyskusji na temat jakie powinno być modelarstwo szkutnicze, kto jest prawdziwym modelarzem, a kto nie.
jaki model jest tym słusznym, a jaki nie, to pozostawiam wybitnym modelarzom, znawcom i historykom (ja do nich nie należę)
Jestem przekonana, że każdy tutaj zarejestrowany modelarz nigdy nikogo nie obraża,szanuje każdą osobę, i pomaga innym wtedy,
kiedy ktoś o tę pomoc poprosi.
Jestem pewna tego, że:
modele kartonowe są wspaniałe
modele wykonane z zestawu są wspaniałe oraz, że
modele wykonane od podstaw są wspaniałe
i celowo użyłam tutaj jednego słowa - wspaniałe - głęboko wierząc w to,
że my modelarze nigdy nie dyskryminujemy żadnych osób, ani sposobu wykonania modelu.
To każdy z nas modelarzy podejmuje decyzję o tym czy wykona ten model z kartonu, plastiku,
z gotowego zestawu czy też pokusi się o wykonanie go od podstaw i każdy z nich będzie się starał wykonać
go jak najlepiej wykorzystując swoje umiejętności i możliwości (profesjonalny warsztat lub mały kącik w pokoju,
który jest kuchnią salonem i sypialnią) i ciesząc się z najmniejszych osiągnięć.
Każdy modelarz ten młody i ten nieco starszy lubi być podziwiany i dzielić się swoją radością, a kiedy coś nie pójdzie tak jak przewidywał
spodziewa się wsparcia i otuchy.
Bardzo ciężko jest czytać post kiedy nie ma się piszącego przed oczami, nie widać wyrażanych emocji na twarzy (uśmiechu, spokoju, gniewu,żalu)
dlatego bardzo ważne jest czytanie tekstu ze zrozumieniem o co Was bardzo prosi Ewa z życzliwym uśmiechem na twarzy.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2020, 20:15 przez Nina, łącznie zmieniany 1 raz.
8.03.2007 - Łódź Wikingów
8.06.2014 - Dżonka
12.05.2021- Gozzo da Pesca
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: lukaszg »

Nina pisze:Zauważyłam, że na wielu forach modelarskich jest osobny dział z wykonywanymi modelami z gotowych zestawów,
może dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie takiego i u nas na Kodze.

1) Chcąc wprowadzać zmiany w strukturze proponuję zacząć od punktu wyjścia, analizując obecny podział:
  • Stępka - czyli forum dla początkujących
  • Stocznia - Żaglowce
  • Stocznia - Statki i Okręty
  • Stocznia - Modele kartonowe i fornirowe
  • Stocznia - Modele w Butelkach

2) Czy jest tu coś do sklarowania?
Widzę tu brak konsekwencji. Nie ma podziału ani na typ jednostki, ani na poziom zaawansowania modelarza, ani na użyte technologie. Początkujący modelarz, budujący żaglowiec mógłby zacząć relacje w dowolnym dziale: "Stępka" - bo jest początkujący, "Stocznia - Żaglowce" - bo buduje żaglowiec, "Stocznia - Modele kartonowe i fornirowe" - bo jego konstrukcja jest kartonowa, albo bazuje na wycinance.

3) Czy dodanie kategorii "Stocznia - Zestawy" poprawi klarowność?
Nie sądzę, a wręcz przeciwnie.

4) Więc może jest inne rozwiązanie? A może jakiś inny problem?
Z pewnością, ale każda zmiana w strukturze wymagałaby ponownego skatalogowania już istniejących tematów, których jest 1000+, co może być poważną przeszkodą :D
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: Kazek »

Dajcie sobie spokój z ta nic nie wnoszącą dyskusją Koga istnieje wiele lat i nigdy nie było problemów gdzie wstawić relację ,każdy wstawiał gdzie uważał że powinien najwyżej moderator coś tam czasami przeniósł lub poprawił a i tak nikomu to nie przeszkadzało. Budujcie modele jak najlepiej potraficie i wstawiajcie relacje i to jest najważniejsze .Ojciec założyciel nie ma na to czasu i nie ma potrzeby by Kogę przeinaczać.
Pozdrawiam Kazik :)
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: orkan »

Amen .
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: Borek »

Na zagranicznym forum MSW jest taki podział. Nie wiem tylko czemu ma służyć taki podział. Jak ktoś się stara to zrobi i z zestawu ładny model. Często jest na kodze dyskusja, że zestawy są kiepskie, drogie itp. I to jest prawda, jednak zaznaczam, że dotyczy to samego zestawu, a nie ludzi z nich budujących.
Jak Kaziu napisał, lepiej energie z pisania przenieść na budowę modelu.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Maniek41
Posty: 0
Rejestracja: 26 sty 2020, 09:26

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: Maniek41 »

Moi Drodzy.
Tak sobie czytam już nie pierwszy raz na tym forum opinie o zestawach. Że kiepskiej jakości, że drogie itp.
Patrząc na budowane tu przez "starych wyjadaczy" modele, które właściwie nie są modelami a prawdziwymi okrętami w miniaturę nie można się z tym nie zgodzić.
Jest jednak jedno ale. Nie każdy posiada warunki pozwalające na taką zabawę. Trzeba mieć odpowiednie miejsce, właściwie to całe, zaadoptowane do tego celu pomieszczenie. Wyposażenie w maszyny i narzędzia, których nie powstydziłby się zawodowy stolarz. O umiejętnościach już nawet nie wspomnę.
A co ma zrobić taki ktoś jak ja? Mając jakieś tam, powiedzmy wystarczające zdolności i chęci. Wolne biurko w pokoju i trochę najpotrzebniejszych modelarski narzędzi.
Taki zestaw jest najlepszym wyjściem. I pomimo że jego jakość i wierność historyczna nie jest najwyższych lotów to zabawa i radość z jego wykonania nie jest wcale mniejsza niż tych najlepszych.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: Kazek »

no właśnie o to mi chodziło ,że się zacznie dyskusja o zestawach i ich jakości ,możliwości modelarzy i tak dalej takich dyskusji było pełno, które i tak nic nie wniosły, dlatego mówię nie potrzeba nowych podziałów .
Prawda, że zestawy są drogie i marnej jakości ale po pierwsze od czegoś trza zaczynać i nikt tego nie neguje a po drugie z zestawu można zrobić bardzo fajny model , więc niech się nikt kto buduje z zestawu nie czuje nie doceniony bo większość z nas zestawy budowała i wstawianie relacji budowy z zestawu w dział stocznia i żaglowce jest jak najbardziej na miejscu i skończmy tą dyskusję.Budujcie modele i miejcie z tego frajdę i przyjemność.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: Borek »

Widzę, ze wiele osób myśli, że do zbudowania zestawu wystarczy nożyk i linijka. Zatem małe sprostowanie i odniesienie do modelu budowanego od podstaw.
1. Szkielet - gotowy z zestawu trzeba oszlifować. W modelu od podstaw również trzeba oszlifować + wyciąć. Obydwa warianty powodują masę pyłu - bez odkurzacza jest kiepsko.
2. Poszycie - w każdym wariancie trzeba szlifować co również powoduje pylenie bardzo duże.
3. Listewki na poszycie - nie trzeba od razu pilarki, grubościówki itp. - można zamówić dobry materiał w normalnej cenie chociażby u forumowego kolegi Myszora.
4. Detale z drewna - tu nie widzę specjalnej różnicy w robocie między poskładaniem elementu zestawowego a wycięciem z deseczki elementów i obrobieniem. - Ręczną włosówkę możne nabyć każdy za niewielkie pieniądze, tylko trochę chęci trzeba.

Od razu zaznaczam, że nie mam na celu udowadniania że zestawy są złe - każdy i tak sam zdecyduje. Próbuję nakreślić, że zbudowanie modelu z zestawu wcale nie oznacza mniejszego zaplecza narzędziowego i nie powoduje mniej zanieczyszczeń, pylenia niż w budowaniu modelu na podstawie planów. Szczególnie dziwna jest taka opinia ludzi którzy nie mieli z modelarstwem szkutniczym wcześniej nic wspólnego.
Mając na myśli model od podstaw nie mam na myśli budowania w stylu admiralicji na ościach - to inna para kaloszy.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Nina
Posty: 174
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: Nina »

Zgadzam się ze wszystkimi odpowiedziami dlatego skasowałam pytanie. Zostawiłam tytuł i resztę.
Dlatego prosiłam o czytanie ze zrozumieniem tekstu.
Teraz to tytuł i pierwsze zdanie w poście jest istotne, a Wasza odpowiedź żeby nie robić podziałów jest jak najbardziej na miejscu.
8.03.2007 - Łódź Wikingów
8.06.2014 - Dżonka
12.05.2021- Gozzo da Pesca
Awatar użytkownika
Maniek41
Posty: 0
Rejestracja: 26 sty 2020, 09:26

Re: Temat do przemyślenia

Post autor: Maniek41 »

Mój wpis też nie miał na celu wywoływać burzy czy dyskusji o wyższości Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.
Zawsze budowałem z wycinane, choć nie raz waloryzowanych w miarę możliwości i po prostu taki gotawy zestaw części z instrukcją itd. jest dla mnie dobrą opcją.
Budujmy jak kto lubi.
Ważne żeby to cieszyło i uczyło.
Pozdrawiam.
Mariusz.
ODPOWIEDZ