Co wybrać?

Zmiany na stronie i inne związane z witryną.

Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Co wybrać?

Post autor: Kapitansio »

Witam szanownych kolegów.
Długo mnie tu nie było ale jeszcze dycham :-)))
Chciałbym zbudować jakiś hiszpański (nie koniecznie hiszpański) galeon. Model o długości ok.1 m.
Przeglądałem wujka Google ale nic ciekawego nie znalazłem. Co byście zaproponowali. W założeniu chciałbym aby miał jeden pokład działowy (max dwa) , aby nie było zbyt wiele rzeźb i aby były dostępne jakieś plany.
Myślałem o czymś takim jak Batavia.
Może macie jakieś ciekawe pomysły?
Macie więcej doświadczenia i rozeznania.
Pozdrawiam
Kapitansio.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Co wybrać?

Post autor: oksal »

CZeść

Temat ciekawy. Swego czasu dużo szukałem o Wielkiej Armadzie. Najlepsze rysunki są do San Martina Głównego galeonu tej armady. Tu można zobaczyć fragment obrazu z epoki

https://pl.wikipedia.org/wiki/San_Martin_(1580)

Tu jest wizualizacja / stylizacja malowania. Na ile prawdziwa trudno mi powiedzieć.
sanMartin.png

Na amazonie można kupić książkę "Spanish Galleon" 1530-1690. W zasadzie to te malowanie jest jakby z tej książki.
Tu wrzucę rysunek z tej książki
sanEsteban.png

Plany to sobie sam pobierzesz i to w dobrej jakości. Patrz tu:
http://kativ.eu/ivoHobby/photo/Default. ... SanMartin/
Fragment z budowy na podstawie tych planów widać tu
sanMartin2.png
sanMartin2.png (386.27 KiB) Przejrzano 6810 razy

Choć mam wątpliwość do schodkowych pokładów (angielska Mary Rose czegoś takiego nie miała, rodzi to trudności np. z przetaczaniem dział) oraz do braku siatki nad śródokręciem i tego pomostu (we wspomnianej książce na dużych hiszpańskich galeonach taka siatka i pomost istniał)
Fotka z modelu Mary Rose
maryRose.jpg

Może coś więcej powie Kazik (Kagra)Swego czasu chyba przed 2010 rokiem budował galeon angielski z czasów Wielkiej Armady. Może ma jakieś inne namiary na materiały
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Co wybrać?

Post autor: TomekA »

Kapitansio pisze:...Chciałbym zbudować jakiś hiszpański (nie koniecznie hiszpański) galeon...
...Myślałem o czymś takim jak Batavia.
...


"Batavia" była żaglowcem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, a nie jednostką hiszpanską...

A może zdecydujesz się na zestaw Panart fikcyjnego okrętu "San Felipe", prezentowany choćby tutaj: http://www.victoryshipmodels.com/ship-m ... rmada.html
Wychodzi z tego ponoć całkiem imponujący model, mimo, że historyjka tam załączona jest niestety fikcją napisaną przez ludzi z firmy Panart, bo taki okręt nigdy nie istniał we flocie hiszpańskiej.

...no tak, ale to trójpokładowiec... :(
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Co wybrać?

Post autor: Borek »

Witam.
Może pomyśl o San Felipe? Kazek go robił, na pewno będzie w stanie pomóc w różnych kwestiach. Co prawda jest to jednostka wymyślona, ale przyjemna dla oka
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Co wybrać?

Post autor: Kazek »

San Felipe całkiem fajny modelik no i ma okolo1m plany Panarta całkiem przyzwoite więc można coś fajnego zrobić mnie tak to wyszło :D
Załączniki
Obraz 143.jpg
Obraz 139.jpg
Obraz 137.jpg
Obraz 136.jpg
Obraz 133.jpg
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Co wybrać?

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Odczekałem trochę co napiszecie i dziękuję wam. Tak to bywa, że zawsze na „starą gwardię” KOGI liczyć można. Galeony w sumie są mi znane jako tako. Niefortunne moje określenie, że chodzi mi o hiszpańskie galeony nie jest do końca prawdziwe. Poszukuję ciekawej konstrukcji w ogóle galeonu. Nie musi być hiszpański. Tak jak i nie musi być jedno czy dwu pokładowy.
„Batavia” jest holenderska, ale to ładny przedstawiciel tego gatunku. Ja po waszych sugestiach już mniej więcej zawęziłem krąg poszukiwań. Decyzji ostatecznej jeszcze nie podjąłem.
Zapewne będę wybierał spośród takich konstrukcji:
Prins Willem
Royal William
Sovereign of Seas
San Felipe
Mocno mi w głowie mąci San Filipe i Prins Willem.
Zapewne jak się zdecyduję, jak do tego dojdzie – będę znowu pisał. Mam nadzieję, że ktoś z kogowiczów będzie miał do zbycia plany wybranego przeze mnie galeonu, a przynajmniej dostanę info gdzie to można zakupić. Nie bardzo mam ochotę kupować gotowy zestaw materiałów do budowy za prawie 1000 EUR. Jednak ma to i dobra stronę, są plany i są działa i bloki i rzeźby. Sporo zabezpieczone. Jednak to większa satysfakcja jak się kozikiem samemu wydłubie jakąś dziewoję.
A tak w wielkiej tajemnicy powiem, że jestem już szacownym emerytem. Nudzić się nie nudzę. Latem pływam pod żaglami, zimą dłubię. Jak ktoś wam powie, że nie ma czasu na nic, to znaczy jest emerytem.
Pozdrawiam serdecznie.
Kapitansio.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Co wybrać?

Post autor: ataman »

Z "tej serii" masz jeszcze Fryderyka Wilhelma na koniku i Herb Hamburga
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Co wybrać?

Post autor: Kapitansio »

Kaziu.
...San Felipe całkiem fajny modelik no i ma okolo 1m plany Panarta całkiem przyzwoite więc można coś fajnego zrobić mnie tak to wyszło...
Ten model budowałeś z zestawu Panarta czy tylko miałeś dokumentację na podstawie której go zbudowałeś. Przerażają mnie te rzeźby. W zestawie pewnie są gotowe.
Kapitansio
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Co wybrać?

Post autor: RomekS »

Pomyśl może o przekroju poprzecznym, lub wzdłużnym.
Same modele są piękne, ale to co mają w środku....
Jeszcze piękniejsze.
Przekrój OPTY np....
IMHO...
Pozdrawiam
Romek
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Co wybrać?

Post autor: Kazek »

Kapitansio pisze:en model budowałeś z zestawu Panarta czy tylko miałeś dokumentację na podstawie której go zbudowałeś. Przerażają mnie te rzeźby. W zestawie pewnie są gotowe.


robiłem wg dokumentacji kupiłem same plany Panarta
a rzeźby z modeliny malowane żaden problem :D trochę wprawy i dasz radę
Pozdrawiam Kazik :)
ODPOWIEDZ