Wrak Victory

Gdzie co znaleziono
Awatar użytkownika
Marcin_Z
Posty: 166
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Wrak Victory

Post autor: Marcin_Z »

Ciekawa informacja
http://www.tvn24.pl/0,1584328,0,1,wrak-z-fortuna-odnaleziony,wiadomosc.html
Pozdrawiam!

HMS "Supply" 1759 - zestaw AL
HMS "Victory" - Heller - 1:100
"Le Soleil Royal" - Heller - 1:100
ketek
Posty: 28
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wrak Victory

Post autor: ketek »

już nic...
Wojtek B)
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wrak Victory

Post autor: wurcelstock »

Były dwa HMS Victory.
Jeden po drugim.
Pierwszy zatonął w Kanale, drugi - ten Nelsona - cumuje w Portsmouth do dzisiaj.
Krótka historia HMS Victory
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wrak Victory

Post autor: arthx »

tu pisza :
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7863840.stm
ze znaleziony wrak jest to poprzedniczka HMS Victory Nelsona, o tej samej nazwie
logitec
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wrak Victory

Post autor: logitec »

ketek napisał:
Dosyć szokująca...:blink: że niby zbudowali nową jednostkę? "Można" to tak ująć jeśli zwracali uwagę na to, że po bitwie pod Trafalgarem mocno uszkodzony HMS Victory został doholowany do Hawany i wyremontowany. Tylko tyle, że nic o skarbie nie wiadomo... a też "wyremontowanie" ma mało wspólnego z "zbudowaniem od nowa" :laugh: Ciężko jest ocenić czy ma to cokolwiek wspólnego z prawdą.


ketek.... zanim napiszesz coś równie dziwnego proponuje liznąć trochę historii...

Pierwszy Victory został zbudowany w 1559 roku i został przejęty przez Hiszpańską armadę w 1588 roku.
Drugi Victory w 1620 roku i został zniszczony w 1691roku.
trzeci Victory został przemianowany z "Royal James"(wodowanie 1675) w 1691, przebudowany na 100 działowy okręt w 1695roku. Został zniszczony w 1721 roku.
Czwarty Victory został zwodowany w 1737 roku. jego tragedia rozegrała się w czasie sztormu Casquet w pążdzierniku 1744 roku (najprawdopodobniej znalezisko dotyczy własnie tej jednostki)

Po tej serii niepowodzeń wykreślono nazwę VICTORY z Listy rezerwowanych nazw Admiralicji.

Pod presją wojny w 1769 roku podjeto decyzję o dokonczeniu rozpoczętej budowy w 1659 roku (13 lat postoju) nowoczesnej jednostki "first rate".W marcu 1778 został wcielony na listę Admiralicji a w maju tegoż roku stał sie jednostka flagową pod dowództwem Admirała Augusta Keppel'a.

Jak sam widzisz jednostek o tej nazwie (okrętów Żaglowych) było pięć. Ten ostatni stoi obecnie w Portsmouth jako okręt-muzeum po pełnej renowacji w 1922roku do stanu z bitwy pod Trafalgarem.


Pozdrawiam
Krzysztof
www.modelsdockyard.com
Awatar użytkownika
Viluir
Posty: 139
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wrak Victory

Post autor: Viluir »

Witam!

Troszkę mnie na kodze nie było :(
Teraz wchodzę i taka informacja:)
To bardzo ciekawa a zarazem radosna informacja że udało się odnaleźć wrak tak wspaniałego okrętu jakim bez wątpienia jest poprzednik tego Nelsońskiego Victory ale mam małe ale co do informacji tutaj zawartych :(

cytuję:"Po ponad 250 latach udało się odnaleźć wrak okrętu "Victory" floty Jego Królewskiej Mości. W 1744 r., po straszliwej burzy, okręt poszedł na dno kanału La Manche z 900 ludźmi na pokładzie."

na wp jest jeszcze inna informacja - że załogi było 1000
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Odnalezli-podwodny-skarb-wart-nawet-miliard-dolarow,wid,10809415,wiadomosc.html

Mam teraz małe pytanie - ile faktycznie było/powinno byc? Bardzo mnie to nurtuje ponieważ uwielbiam tematykę "V" i chciałabym poszerzyc co nieco swoją wiedzę w tym kierunku.

Z moich własnych obserwacji wywnioskowałam że im wyższa klasa "V" tym większa liczebność załogi. Tylko jak na tym "Nelsońskim" było 850 to jak mogło byc na jego poprzedniku 900-1000?

Bardzo proszę o odpowiedź:)

Pozdrawiam
Paulina

Ps. Holk ma się dobrze - niestety mam małą kontuzje i stanęłam na poprawianu jurfejsów:S które za pierwszym razem nie wyszły tak jak bym chciała...
W stoczni:
Holk Gdański(MM)
ORP Iskra - mikro flota :)
logitec
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wrak Victory

Post autor: logitec »

Paulino....... wg informacji zawartych w "Anatomy of the ship: The 100-gun ship Victory" załoga czwartego w kolejności Victory, o który pytasz, składała się z 900 członków załogi. Ponieważ informacje te bazują na oryginalnych dokumentach można z dużą doza prawdopodobieństwa uznac to za pewnik. Wraz z czwartym H.M.S. Victory na dnie spoczeło 900 marynarzy floty Jej Królewskiej Mości.

Pozdrawiam
Krzysztof

P.S. Aby wszystko było już całkiem jasne dodam że:
pierwszy Victory miał 750 członków załogi ( w tym 300 marynarzy)
drugi Victory miał 500 członków załogi
trzeci Victory miał 754 członków załogi
a piąty członków załogi 850 w czasie wojny którą redukowano do 650 członków w czasie pokoju.Kiedy zmieniono jego rangę do drugiej posiadał 738 członków załogi. W czasie Bitwy pod Trafalgarem miał 819 członków załogi.
www.modelsdockyard.com
Awatar użytkownika
Viluir
Posty: 139
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wrak Victory

Post autor: Viluir »

Dziękuje :)

Nie posiadałam żadnych źródeł poza internetem dlatego byłam ciekawa :)

dziękuje raz jeszcze i pozdrawiam
Paulina :)
W stoczni:
Holk Gdański(MM)
ORP Iskra - mikro flota :)
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Wrak Victory

Post autor: Leon27 »

Uzupełniam o publikacje Ekipy badawczej Odyssey - są mapy co gdzie znaleziono ze zdjęciami .

http://www.zagle.com.pl/media/my_files/ODYSSEY_VICTORY_PUBLIKACJA.pdf

Cytat :
"Firma Odyssey Marine Exploration odkryła wrak okrętu wojennego HMS Victory. Okręt flagowy admirałów sir Johna Norrisa oraz sir Johna Balchena był najbardziej zaawansowanym technologicznie okrętem swojego okresu. Victory zatonął w 1744 roku wraz ze wszystkimi członkami załogi. Jednostka ta była poprzednikiem i inspiracją dla późniejszego okrętu flagowego admirała Nelsona. Wszystko wskazuje na to, że na pokładzie znajdował się pokaźny ładunek złota i srebra.

Odkrycie tego wraku wyjaśnie jedną z większych tajemnic marynistycznej historii. Okręt został odkryty na dużej głębokości z dala (100 km) od miejsca, które wymieniane było na kartach historii jako miejsce zatonięcia w okolicach wysp na Kanale La Manche. Na początek prac wydobyto działo z bronzu, aby zidentyfikować wrak. Działo wydobyte jest jedynym znanym tego rodzaju. Nie zachowało się inne na lądzie. Victory leży na akwenie intensywnego trałowania. Z tego względu kadłub został mocno sfatygowany przez te "podwodne buldożery".
Załączniki
działo.jpg
działo.jpg (53.08 KiB) Przejrzano 9588 razy
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Wrak Victory

Post autor: oksal »

Ale ciekawa informacja. Ciekawe czy to armata z brązu nie była noszona przez poprzedniego Witka, który przez przypadek częściowo spłoną w doku ( koniec marca 1721) w czasie remontu w wyniku czego został rozebrany na części. W 21.marca 1727 rozpoczęto budowę tego Witka i zakończono we wrześniu 1733. A Mam fajną fotkę na widok dziobowy, który jest jakby uzupełnieniem dokumentacji do mojego RW. Wyglądał tak:
Załączniki
v1737-2.jpg
v1737.jpg
ODPOWIEDZ