Poszycie kadłuba

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: Rado »

Wiem że to mało "fachowe" ale do drobnych elementów zdarzało mi się używać cienkiej balsy - wyjątkowo łatwo się obrabia i nienajgorzej barwi, na dodatek nie ma tak grubego słoju który będzie "nie w skali". Sapelia też nienajgorsza... tyle z moich, bardzo amatorskich doświadczeń.
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: Rado »

Wiem że to mało "fachowe" ale do drobnych elementów zdarzało mi się używać cienkiej balsy - wyjątkowo łatwo się obrabia i nienajgorzej barwi, na dodatek nie ma tak grubego słoju który będzie "nie w skali". Sapelia też nienajgorsza... tyle z moich, bardzo amatorskich doświadczeń.
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: jerry_bee »

Jurek Bin napisał:
Jak widzę szalupę Stefana, to aż mi się chce płakać i mam ochotę wszystko rzucić precz :S :S :S

Jurek, spróbuj szkielet zrobić z listewek brzozowych i oklej to fornirem. to działa ;)
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: Zbyszek »

Ja jak robiłem te swoje dłubanki to robiłem z forniru, przymierzałem na sucho, docinałem i moczyłem we wodzie i giołem do odpowiedniego kształtu, a później już tylko kleik i do boju, choć ta robutka stefana to mnie normalnie :whistle:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: JurekBin »

jakiej grubości są forniry?
Sorry za głupie pytania :blush: ale w drewnie to ja jestem trochę świeży.

Do mojej szalupki wyciąłem sobie "deseczki" bukowe na tak koło 1 mm grubości.
Po fornir to wygląda na to że muszę jutro poszukać w jakimś sklepie...
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: Zbyszek »

Jurek fornir jest z reguły poniżej 1 mm jeśli masz już listewki 1mm to poprostu zjeć je na ścierarce bębnowej gdzieś tak do 0,5 mm i będziesz miał fornir.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: stefan »

zbyszek napisal
Jurek fornir jest z reguły poniżej 1 mm jeśli masz już listewki 1mm to poprostu zjeć je na ścierarce bębnowej gdzieś tak do 0,5 mm i będziesz miał fornir.

A po kiego grzyba niszczyc porzadne listewki? nie prosciej kupic gotowy fornir?...;)
Odnosnie poszycia dwu warstwowego to wcale nie jest powiedziane ze druga warstwa musi byc z forniru. Muj jacht Mary jest wykonany wlasnie taka technika (poszycie dwuwarstwowe) i tak: pierwsza warstwa z z listewek abachi 1,8x5 (moim zdaniem sa do d...bani, lepsza jest brzoza) poszycie wlasciwe listewki sapeli 1x4mm (fakt ze maja ladny kolor i faktore ale sa raczej kruche i lupliwe, lubia sie strzepic) Listewki np.1x4-5 (zalezy od skali) lepiej sie wyginaja poprzecznie niz np. fornir 05-0,7.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: Zbyszek »

Jeśli chodz o gięcie listewek i forniru to Stefan masz rację 1 mm a 0,5 mm to duża różnica coś wiem na ten temat przy tej grubości niestety już się zaczynają schody przy wyginaniu.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: stefan »

Wszystkie swoje powyzsze wypowiedzi opieram na wlasnym doswiadczeniu, i zawsze podkreslam "moim zdaniem" a kazdy zrobi jak bedzie uwazal:)
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Poszycie kadłuba

Post autor: JurekBin »

zerwałem wszystko z szalupy ... został tylko klocek i zaczynam od nowa z forniru.
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
ODPOWIEDZ