Wybór żywicy

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
grzesiekcichy
Posty: 0
Rejestracja: 01 gru 2016, 15:23

Wybór żywicy

Post autor: grzesiekcichy »

Witam Wszystkich. Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Mam następujący problem. Będę się zabierał za laminowanie łódki turystycznej (katamaran 90cm x 50cm x 25cm) i mam następujący problem. Nie wiem jaką żywicę epoksydową wybrać aby poszło to sprawnie. W pierwszej wersji miał być Epidian 53 + Z1 potem L285 + H285 (spora cena) teraz zastanawiam się nad żywicą LH130 + H135 (krótki czas pracy) lub H136 (problem z wygrzaniem). Chciałbym położyć kilka warstw maty (80-110-110-110-80 lub 80-80-110-80-80) i potrzebuję sporo czasu ze względy na dziwne kształty. Co możecie mi poradzić jako bardziej doświadczeni koledzy.
pozdrawiam Grzesiek
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Wybór żywicy

Post autor: futaba »

Cena - E53+Z1
Zdrowie - L285
Mata czy tkanina?
Rozrabiaj małe ilości, poniżej 50g i laminuj w temperaturze w granicach 20 stopni, będziesz miał dużo czasu na laminowanie.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
grzesiekcichy
Posty: 0
Rejestracja: 01 gru 2016, 15:23

Re: Wybór żywicy

Post autor: grzesiekcichy »

Myślałem o tkaninie splot 2/2 chyba skośny. Wiesz coś może na temat żywicy LH130. Czy 20 minut to dużo czy mało podczas laminowania?
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Wybór żywicy

Post autor: taganc »

Jeśli nie masz doświadczenia to 20 min jest mało, nawet jak będziesz rozrabiał żywicę w małych ilościach będą duże straty. Co do żywic to tak jak napisał Grzegorz, wybór należy do Ciebie. Ja osobiście licząc się z kosztami wybrał bym E53, pomimo tego smrodu. Druga sprawa ilość tkaniny. Po co tyle warstw, przy pięciu skorupa będzie miała około 4 mm., może więcej. Pancerny i ciężki kadłub. Przy tej wielkości wystarczy 80-110-110 + ewentualne dodatkowe paski od wewnątrz, wzmacniające newralgiczne punkty jak wyjście dławic wałów i tulei sterowych. Takie jest moje zdanie, może ktoś ma inne pomysły.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Re: Wybór żywicy

Post autor: lucky »

Witam
Co prawda to jest moje zdanie ale wynika to z mojego doświadczenia.
Pierwsza sprawa to wybór żywicy.
Żywice polskie jakie są wiemy. Strasznie śmierdzą oraz do zdrowych nie należą.
Obecnie stosuje się żywice L285 ale jak sam zauważyłeś koszty są spore.
Ja osobiście używam czeskiej żywicy firmy Havel LH130 z utwardzaczem H135. W całym procesie najważniejsze jest aby bardzo dokładnie dozorować utwardzacz do tej żywicy. Osobiście podczas laminowania przygotowałem sobie kilka pojemników w których odlewałem sobie po 100 gram żywicy i następnie czyniłem to samo z utwardzaczem. Przed samym laminowaniem dodawałem do pojemnika żywicą utwardzacz mieszałem i pędzlem rozprowadzałem na tkaninie. Tak przygotowana żywica nadawała się do wykorzystania przez ok 40 min, więc czasu jest sporo. W zasadzie większość żywic epoksydowych po utwardzeniu można wygrzewać, zwiększy to wytrzymałość żywicy. Ale ten proces nie jest konieczny. Ja najczęściej wynosiłem kadłub latem na słońce i w ten sposób też wygrzewałem.
Najważniejsze aby pamiętać że wszelkie prace z żywicami robimy w przewiewnym pomieszczeniu.
Następna sprawa to tkanina. Tak naprawdę zależy od wielkości kadłuba. W moim przypadku gdzie wielkość jest spora (długość 1200, szerokość 425mm) użyłem pierwszą warstwę tkanina 80 potem 2 warstwy 390 i na koniec jedna warstwa 110. Oczywiście przed pierwszą tkaniną nałożyłem na formę żelkot który sam zrobiłem z żywicy oraz wypełniacza i barwnika i dopiero na to kładłem tkaninę.

Pozdrawiam Serdecznie
Lucky

Ps a tak wyglądają moje kadłuby:
Załączniki
laminat.jpg
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Wybór żywicy

Post autor: myszor »

Ja posłuchałem się Andrzeja 1 i byłem zadowolony . Robiłem to pierwszy raz i udało się . Co do smrodu ? Idzie wytrzymać . Nie robisz tego co dzień .
Kadłub jest sztywny i mocny .
viewtopic.php?f=523&t=46270&start=20
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
grzesiekcichy
Posty: 0
Rejestracja: 01 gru 2016, 15:23

Re: Wybór żywicy

Post autor: grzesiekcichy »

Ja myślałem nad Havel LH130 z utwardzaczem H135 tylko ten czas pracy mnie przerażał. Jak się ma czas pracy do czasy żelowania. Aby nałożyć 4 warstwy laminaty żywica musi być ciągle w fazie płynnej? Lucky jakie proporcje proponujesz? Tak jak w karcie katalogowej "Pomiar mieszania 100:35 wagowo lub 100:40 objętościowo. Czas pracy w temperaturze 20-25C wynosi 25-30min. Czas żelowania 1 mm w temperaturze 20-25C wynosi 4-5h".
lucky pisze:Tak przygotowana żywica nadawała się do wykorzystania przez ok 40 min, więc czasu jest sporo.
Podałem tyle warstw gdyż będzie to wykonywane metodą kopyta traconego i właśnie w tych miejscach będzie ciężko cokolwiek dokleić. Łódź będzie dość ciężka i potrzebuję sporej sztywności. Powiedzcie mi jeszcze co będzie lepszym i mocniejszym rozwiązaniem, tkanina 2x110g czy 1x200g. Zastanawiam się jeszcze ile ma zachodzić tkanina na tkaninę i jak ją układać? Jak układać tkaninę? Duże arkusze jeden na drugie czy jakoś na skos przesunięte?
Ostatnio zmieniony 02 gru 2016, 20:47 przez grzesiekcichy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Wybór żywicy

Post autor: futaba »

Większa ilość warstw jest lepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Wybór żywicy

Post autor: Motyl »

Tkanina 200g/m2 jest gruba i ciężko się układa. Chyba że będziesz ciśnieniowo dociskał to nie ma problemu.
Osobiście na tej wielkości projekty stosuję 60 -60-100 lub 80-150 w zależności od stopnia skomplikowania, załamania itp.

Zasada jest prosta

Jeśli na sucho, tkanina Ci się układa poprawnie, przylega wszędzie to możesz nawet 250g/m2 stosować.
Ja niestety nie mam tyle szczęście w moich modelach i nieraz stosuję 3 x 80g/m2 i nie stosuję nawet na wzmocnienia steru/wału wyższych niż 150g/m2.
grzesiekcichy
Posty: 0
Rejestracja: 01 gru 2016, 15:23

Re: Wybór żywicy

Post autor: grzesiekcichy »

Czy używał ktoś z Was żywicy LH 130 z utwardzaczem H 136? Czy "Czas pracy w temperaturze 20-25C wynosi 1-2h . Czas żelowania 1 mm w temperaturze 20-25C wynosi 6-7h " nie jest zbyt długi?
ODPOWIEDZ