Tworzywa sztuczne

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Tworzywa sztuczne

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Ośmielam się stworzyć taki wątek, w którym opiszemy sobie własności używanych przez nas
tworzyw sztucznych. Panuje bowiem ogólny bałagan i bezhołowie. Wiedza jest rozproszona
po różnych wątkach. Zachęcam wszystkich do tworzenia tej encyklopedii tworzyw sztucznych
w modelarstwie.
Zacznę od PCW miękkiego i twardego oraz HIPS'a.
Jak to odróżnić ? HIPS i PCW twarde wyglądają podobnie .
Tworzywa te mają bardzo różny ciężar właściwy i prosty test ze szklanką wody i kawałkami
tych materiałów pozwoli nam zorientować się co to za ptica.
PCW twarde 1.35 - 1.46 g/cm3 utonie dość szybko. Nie tak jak kamień ale szybko.
HIPS około 1.04 g/cm3 utonie powolutku.
PCW spienione 0.58 g/cm3 będzie pływało.

Ucięcie paska z materiału o grubości 1mm :
PCW twarde - trzeba nieźle się namachać nożem przy linijce aby to uciąć.
HIPS - po kilku przejazdach pasek będzie odcięty.
PCW spienione - można na raz ale lepiej na dwa z umiarkowanym dociskiem.

O ile HIPS i twarde PCW nadają się na materiał konstrukcyjny, to miękkie spienione PCW
nadaje się na konstrukcje bardzo tymczasowe, podpórki, podtrzymki, przekładki i jako
mata do krojenia lepszych materiałów.

Z ukłonami
Andrzej Korycki

P.S.
Już poprawiłem PCV na PCW. Raczej takich błędów nie powinno tu być.
Ale w międzyczasie znalazłem takie :
PCV - nazwa polska [polichlorek winylu], PVC - nazwa właściwa [poliwinylo-chlorek]
i takie :
polyvinyl chloride - PVC , poli(chlorek winylu) - PCW
To ja nie wiem jak ma być. Ale zostańmy przy PCW.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2015, 15:19 przez Andrzej1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: Tworzywa sztuczne

Post autor: Marudek »

Witam,

Andrzeju myślę, że założyłeś bardzo ciekawy temat. W moich modelach redukcyjnych większość detali wykonana jest z folii twardej PVC (nie PCV ponieważ PVC pochodzi od angielskiego Poly Vinyl Chloride - po polsku PCW - Poli Chlorek Winylu). Pracuję w firmie zajmującej się produkcją folii miękkich PVC, granulatów PVC i folii twardych PVC, PVC/PE, PET i PET/PE. Zakres grubości produkowanych folii twardych sięga od 0,12 mm do 1,00 mm.

Myślę, że w tym temacie warto podkreślić pewną istotną właściwość folii PVC - możliwość termoformowania. W portfolio wspomnianej firmy są między innymi folie techniczne przeznaczone do głębokiego tłoczenia. Świetnie się nadają do formowania technologią vacu, a także tłoczenia na gorąco i na zimno.

Przykład tłoczenia na zimno (element przedniego widelca modelu SHL M04 w skali 1:9)
Obrazek
Obrazek

I tłoczenia na gorąco na kopycie (obudowa przedniej lampy):
Obrazek
Obrazek

Niedawno próbowałem tłoczyć na gorąco polistyren i muszę przyznać że ten rodzaj tworzywa jest o wiele mniej plastyczny niż PVC.

Do tworzenia elementów o grubości przekraczającej 1 mm używam HIPS'u, który moim zdaniem jest twardzszy od folii twardych PVC i znakomicie się obrabia przy cięciu, wierceniu, frezowaniu i szlifowaniu (na zdjęciu wyżej z HIPS'u zrobiona jest forma do tłoczenia na zimno).
ODPOWIEDZ