Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
Bendi
Posty: 0
Rejestracja: 10 lut 2015, 21:01

Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Bendi »

Witam serdecznie jestem świeży na forum
Po paru latkach pracy w stoczni :) i ogólnie przy spawaniu coś mnie tknęło i postanowiłem pospawać sobie kadłub żaglowca, wszystko ok robię to po raz pierwszy kadłub po wyspawaniu obkleiłem balsą do lini wodnej poniżej będzie surowa blacha malowana i nic więcej. Maszty oraz marsy mam wykonane w całości jak widać na załączonym obrazku z metalu, ale nie to jest moim problem po raz pierwszy w życiu robię coś co ma posiadać takielunek ruchomy,ale nie mam pojęcia ile czego mam użyć ile bloczków jakich itp. Mam cztery maszty po dwa żagle na każdym, taki plan co prawda zdjęcia na razie ukazują budowę która trwa pod względem żagli nie wiele się zmieni oraz pod względem takielunku. Proszę o poradę zresztą nie mam pojęcia w ogóle jak to zrobić nie mogę znaleźć planów które by mi wyjaśniły jak i którędy mają iść liny żeby to wszystko miało ręce i nogi proszę o jakąś podpowiedź. Sam sobie wymyśliłem plan żaglowca kształt itp na żadnym się nie wzoruję więc i takielunek mam w proszku :) a na linach poległem kompletnie, kombinowałem w jakiś własny sposób ale nic mi do głowy sensownego nie wpadło.
Załączniki
kadłub żaglowca zdjęcie od przodu.jpg
kadłub żaglowca zdjęcie od przodu.jpg (10.97 KiB) Przejrzano 8551 razy
20150131_120513.jpg
20150131_120513.jpg (11.39 KiB) Przejrzano 8551 razy
20150209_062613.jpg
20150209_062613.jpg (23.95 KiB) Przejrzano 8551 razy
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: ataman »

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Sebastian.M »

Witam

Mimo twoich chęci i pracy to co zrobiłeś nie przypomina niczego,
Na początek musisz przejrzeć zdjęcia i relacje kolegów na forum, wybrać model jaki ci się podoba(musi być bardzo prosty do zrobienia) , zaopatrzyć się w plany, wybrać technikę składania zacząć budować zgodnie z nimi.
Warto zapoznać się w całości z tą relacjąhttp://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=540&t=44921
Moża też zrobić w ramach testu coś takiego http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=530&t=6429

Powodzenia
ps
zapraszam również do przywitalni
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Kazek »

Bendi pisze:Proszę o poradę zresztą nie mam pojęcia w ogóle jak to zrobić nie mogę znaleźć planów które by mi wyjaśniły jak i którędy mają iść liny żeby to wszystko miało ręce i nogi proszę o jakąś podpowiedź. Sam sobie wymyśliłem plan żaglowca kształt itp na żadnym się nie wzoruję więc i takielunek mam w proszku :) a na linach poległem kompletnie, kombinowałem w jakiś własny sposób ale nic mi do głowy sensownego nie wpadło.


Dokładnie jak piszesz nie masz pojęcia co robisz więc po co ci porady jak do tego czegoś zrobić olinowanie ,zrób tak samo jak kadłub wymyśl sobie na pewno będzie pasowało hehehehehe myślę że spokojnie możesz je pospawać
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Bendi
Posty: 0
Rejestracja: 10 lut 2015, 21:01

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Bendi »

Witam rozumiem zresztą liczyłem się z takimi odpowiedziami należało mi się wiem
niemniej jednak utknąłem na ilości potrzebnych mi bloczków jufersów wiem to co pospawałem a kierunek w którym zmierzam daleko od siebie stoi ale wymyślić własne żagle i takielunek to jest jedno a ilościowo co i jak żeby grało to już czarna magia. generalnie nie mogę zliczyć ilości zbloczy kołowrotków i tu jest mój największy problem ale widzę że nie znajdę odp. Dziękuję za wiaderko wody :) wiem że usiłuję połączyć kicz z żaglowcem ok jakoś sobie poradzę sam.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: ryszardw »

Nie bądź rozczarowany.Wielkość bloków i lin dobierasz w zależności od skali modelu i wielkości okrętu.A jaka to skala.Jakaś.Jeżeli wiesz jaki jest rzeczywisty wymiar okrętu to dobierasz średnicę masztu.W zależności od średnicy masztu przy pokładzie dobierasz średnicę jufersu (~1/2 śr masztu) potem wanty,sztagi i liny , wielkość bloków w zależności od lin ITD....Popatrz na tą książkę to zrozumiesz zasady działania. http://www.radekshipmodels.cz/cz/knihy tytułWolfram zu Mondfeld Historic Ship Models oraz Lennart Petersson Rigging Period Ship Models Powodzenia.R
Awatar użytkownika
Bendi
Posty: 0
Rejestracja: 10 lut 2015, 21:01

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Bendi »

Dziękuje za cenne wskazania oraz radę
Nie jestem rozczarowany w końcu świadomie napisałem na forum wiedząc że dostane baty :) za próbę połączenia jakiegoś własnego pomysłu który odbiegł od rzeczywistego wyglądu żaglowca. Wiem że zbezcześciłem :) pewne prawidła modelarstwa. Obiecuję że następny temat będzie już po resocjalizacji :) i nie odbiegnie od prawideł jakich należy się trzymać.
Awatar użytkownika
Cziken
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2014, 21:13

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Cziken »

Rozpoczęcie takiego tematu ocierało się wręcz o masochizm :D
Nie ma się co zrażać, tylko przespać się solidnie z tematem, potem zrobić Dżonkę a umiejętności spawalnicze wykorzystać robiąc choćby podstawkę w kształcie kotwicy...
Awatar użytkownika
Bendi
Posty: 0
Rejestracja: 10 lut 2015, 21:01

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Bendi »

Witam wobec samobójczego podejścia :) do tematu aby końcowej już krytyce mogło stać się za dość to wstawiam zdjęcia efektu końcowego tego co mi wyszło. Co prawda wszystko z pamięci robione, a że własne dziwne pomysły :roll: mnie w ten kanał wpędziły to przyznaję był ostatni raz :cry: ale skończyć musiałem bo głupio było nic nie robić. Już rozglądam się za jakimś porządnym shipyardem i chcę podążać w stronę waloryzacji modelu ale najpierw trzeba zebrać materiały i ruszyć z pracami tak jak się należy i poprawnie wedle sztuki a co mi wyjdzie no mam nadzieje że podołam.
Załączniki
20150312_054629.jpg
żaglowiec.jpg
żaglowiec2.jpg
Awatar użytkownika
Bendi
Posty: 0
Rejestracja: 10 lut 2015, 21:01

Re: Projekt żaglowca własnej roboty i co dalej

Post autor: Bendi »

to reszta zdjęć. Teraz można już lać i patrzeć czy równo puchnie :oops:
Załączniki
20150321_204212.jpg
20150321_204212.jpg (229.16 KiB) Przejrzano 7156 razy
20150321_204158.jpg
20150321_204158.jpg (259.2 KiB) Przejrzano 7156 razy
ODPOWIEDZ