gablota

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

gablota

Post autor: Kazek »

Witam ! Panowie od jakiegoś czasu borykam się z problemem gabloty do mojego Royala .
Jak każdy wie jest to ważny element prezentacji i bezpieczeństwa modelu. Gablota będzie dosyć duża 110cm długa 110cm wysoka 50cm szeroka.
Jeśli chodzi o koszta to już wszystko wiem a rzecz najważniejsza nie jest tania .
Właściwie problem dotyczy dwóch spraw, z czego ma być zrobiona czy ze szkła czy z poliwęglanu muszę zaznaczyć, że poliwęglan teraz jest tak robiony, że opcja starzenia czy matowienia nie występuje gwarancja 15lat, więc jeden i drugi sposób ma swoje wady i zalety oraz najważniejsza sprawa, w jaki sposób ma być zrobiona . Gablota z modelem będzie stała a przewożona jedynie na zjazd Kogi :) ale jej wielkość wyznacza pewien standard bezpieczeństwa, czyli grubszo szkło jeżeli ze szkła.
Dwie opcje czy ma być klejona ( zarówno szkło jak i poliwęglan) lub w ramkach oczywiście drewnianych . Dlatego zwracam się do was o poradę może macie jakieś doświadczenie, co lepsze w praktyce, najlepiej jakieś zdjęcia dla porównania wyglądu żeby się łatwiej zdecydować . Zapraszam do dyskusji myślę ,że taki wątek przyda się każdemu jakoś te modela trzeba zabezpieczać .
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: gablota

Post autor: mirek »

Widziałem wiele modeli na wystawach w Czechach , Rumunii , Niemczech i na Ukrainie i wszystkie modele posiadają gabloty. Metody wykonania są bardzo różne , jedne mają gabloty klejone inne nie.
Należy się zastanowić, czemu służą gabloty? Po , pierwsze i to jest główna , zabezpieczyć model przed kurzem , który jest zabójcą modeli , a po drugie ochronić model w transporcie.
Z tego co zaobserwowałem to małe modele maja oszklenie ze szkła natomiast te większe z poliwęglanu z uwagi na ciężar samego szkła Kilka przykładów modeli ze Wschodu czyli Białoruś , Ukraina czy Rosja
1.JPG


Było też kilka modeli które posiadały gabloty klejone które na czas wystawy były zdejmowane , ale raczej były to modele mniejsze

Materiały tak jak już napisałem wcześniej szkło do małych modeli a poliwęglan do tych większych .
O szczegółach nie będę pisał ponieważ fotki pokazują chyba wszystko
Załączniki
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
Pozdrawiam Mirek Rybus
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: gablota

Post autor: Dziadek »

Wielka gablota szklana zmontowana na stałe jest piekielnie ciężka. Rozwiązaniem jest użycie poliwęglanów i nie klejone, aby można było bez problemu przewieźć 'szyby" w osobnej paczce transportowej - to raz, a po drugie w warunkach domowych tylna ściana może być z jakimś widoczkiem, i zastąpić przezroczystą, zaś góra być zaopatrzona w mini oświetlenie. Jeśli myślimy o częstym przewożeniu modelu to szyby osobno są mniej narażone na uszkodzenie, a obudowa zewnętrzna ze sklejki i wypełniacze skutecznie zabezpieczą model... Opieram to na dawnych praktykowanych sposobach kolegów i moich własnych. Wszystko po to, żeby nie było za dużo różnych opakowań bo to tylko kłopot. Jeśli nie chcemy modeli wozić na pokazy, konkursy i inne wydarzenia, to można gablotę stała, ale nie klejoną, bo ruchome szyby są łatwiejsze do czyszczenia. Czego nie życzę nikomu przy szklanej gablocie o tak ogromnym wymiarze wykonanej jako nierozbieralna.
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 279
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: gablota

Post autor: waldek »

Z doświadczenia wszelkie szyby z poliwęglanu chronić przed światłem słonecznym i światłem bakteriobójczym czyli, UF- MATOWIEJĄ. Dlatego Inkubatory w szpitalach są zakrywane podczas sterylizacji.
Pozdrawiam Waldek
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: gablota

Post autor: Kazek »

Załeożyłem ten wątek wiec w nim pociągne relację z budowy mojej gabloty dla Soleil Royal.
Gablota bedzie miała wymiary 110cm x100cm x50cm . elementy drewniane z drzewa bukowego natomiast tralki z drzewa sosnowego ,szkło 4mm.
Dziś zrobiłem pierwsze podejście wykonałem ławę pod gablotę gdzie spód gabloty bedzie jednoczesnie blatem ławy i bedzie nastawiany bez mocowania .Od spodu podstawy są odpowiednie ranty które nie pozwolą by podstawa miała możliwość przesunięcia się .
Załączniki
gabl2.jpg
gabl2.jpg (86.86 KiB) Przejrzano 9161 razy
ława pod gablotę tralki zostały skrócone gdyż ława była za wysoka
ława pod gablotę tralki zostały skrócone gdyż ława była za wysoka
gabl1.jpg (87.18 KiB) Przejrzano 9161 razy
elementy gabloty
elementy gabloty
gabl.jpg (70.06 KiB) Przejrzano 9161 razy
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: gablota

Post autor: Kazek »

pobejcowana bejcą brąz nastepnie kapon oraz lakier na razie pierwsza warstwa
Załączniki
Gablota.jpg
Gablota.jpg (100.81 KiB) Przejrzano 9049 razy
gablota1.jpg
gablota1.jpg (81.01 KiB) Przejrzano 9049 razy
Pozdrawiam Kazik :)
erykmodel1
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2011, 19:38

Re: gablota

Post autor: erykmodel1 »

Super Kaziku że się mnie posłuchałeś i jak na pierwszy raz super.
Może ci podpowiem na następny raz
po pierwsze słoje na tym blacie tak go nazwijmy powinny według mnie iść w drugą stronę czyli zgodnie z długim jej brzegiem
Druga sprawa śruby którymi przymocowałeś nogi ładniej było by gdybyś dał je z drugiej strony czyli od środka
Ale ogólnie bardzo ładnie. :D :D :D
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: gablota

Post autor: Kazek »

Niestety Eryku robi sie tak jak materiał pozwala sklejke miałem w kawałkach 60x40 i jest klejona w dwóch miejscach i inaczej nie dało sie natomiast śruby bedą zamaskowane nakładkami.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: gablota

Post autor: Kazek »

Gablota gotowa kazda szyba jest oddzielnie wkładana do listewek tak że w każdej chwili można gablotę rozebrać i przenieść jest to ważne gdyż gablota jest duża i waży 40kg
Załączniki
gablota11.jpg
gablota11.jpg (92.04 KiB) Przejrzano 8908 razy
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: gablota

Post autor: ryszardw »

Wygląda rewelacyjnie i reprezentacyjnie tylko jak udało Ci się powkładać szyby z modelem w środku i nie uszkodzić go.Ja kleiłem akwarium bez wąskiej bocznej szybki przez którą wkładałem model a potem obłożyłem kątownikami z drewna.Gratuluję R.
ODPOWIEDZ