Linie teoretyczne kadłuba

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
krzychkam
Posty: 187
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: krzychkam »

Witam wszystkich :) :) :)

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc : :blush:

Czy ktoś mógłby mi wskazać literaturę z której mógłbym się nauczyć właściwego odczytywania linii teoretycznych kadłuba ???
Specjalnie napisałem "właściwego" bo nie chodzi mi o zwykłe skopiowanie obrysów wręg (grodzi) czy stępki. Chciałbym nauczyć się abym na podstawie planów np. z PM mógł wyrysować sobie elementy konstrukcyjne kadłuba okrętu i wykonać kadłub od podstaw.
Kurcze trudno wytłumaczyć dokładnie o co mi chodzi a co dopiero to zrozumieć i właściwie zastosować.
Może te rysunki rozjaśnią co mam na myśli :)

Obrazek

Obrazek


Różnice między liniami teoretycznymi a gotowymi elementami do montażu są bardziej widoczne na planach okrętów z XVI - XVIII w.
maciej
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: maciej »

czesc
pisalem na forum o SARDINIERd`AUDIERNE
po sklejeniu szkieletu zabralem sie za szlifowanie wg. K&M
okazalo sie ze niektore wregi zaczely "znikac" sa za wysokie
inne zbyt niskie problem w tym ze sa w 2/3 widoczne podbnie jak w szalupie
zastanawiam sie czy to moje bledy czy wina fabryki
mam zamiar doszlifowac szkielet do konca na gotowo i na jego podstawie
zrobic nowe galezie wreg z pelnego drewna
lub wyrysowac nowe linie na papierze
pozdrawiam
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: jerry_bee »

świetny wykład na temat geometrii kadłuba dał Tomek Aleksiński. znajdziesz go na stronie naszego kolegi, Marka Kalka Mareckiego. zajrzyj TUTAJ.
w naszym poradniku jest przewidziany rozdział na ten temat, podejrzewam jednak, że trochę czasu upłynie zanim coś sensownego się pojawi...
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: vegelus »

:)

Literatury jako takiej nie znajdziesz :(
Choć geometria jak najbardziej się przyda ;)

Tu chyba bardziej potrzeba zdrowego rozsądku i praktyki. Jery jest skromny ale mógłby trochę o tym powiedzieć.

Postaram się opisać jak robiłem to na podstawie planów HMS Speedy którego szkielet właśnie kończe. Plany chyba każdy widział i wie, że są niezbyt dobrej jakości i nie wystarczyłoby ich tylko pwoiększyć. Dlatego postanowiłem je przerysować w Corelu.
Co nalezy uwzględnić przy projektowaniu szkieletu. Wręgi (grodzie) pokazują przekrój poprzeczny kadłubu po zewnętrznym obrysie. Dlatego trzeba to uwzglednić w projektowanym modelu. Juz na etapie projektowania szkieletu jak widzisz musisz wiedzieć jakiej grubości listewkami będziesz krył kadłub aby o tyle zmniejszyć obwód wręgi oraz grubość pokładu. O wiele łatwiej jest z podłużnicą bo tu wytaczana jest ona między pokładem a stepką. Uwzględnić jednak nalezy listewki na pokład :) Kolejna sprawa to rozmieszczenie wręg na podłużnuicy. Linie teoretyczne oznaczone na podłużnicy wskazują maksymalny w danym miejscu wymiar wręgi. Ale nie możemy wkleić wręgi np ze sklejki 4mm aby jej środek przypadał dokładnie na lini teoretycznej gdyż moglibyśmy wtedy obrabiać wręgę tylko do połowy jej grubości w celu zachowania wymiaru z planów pomniejszonego o poszycie. Dletego mocowanie wręgi JA przesówam o połowę grubości wręgi w taki sosób, że od głównej wręgi do dziobu przesunięta jest do przodu a do rufy przesuwam do rufy. Tak przesunięte wręgi można szlifować na całej powieżchni pozostawiając krawędz odpowiadającą wymiarom teoretycznym. Oczywiście ktoś może zarzucić, że to tylko ułamek milimetra ale ja tam wolę robić dokładnie tam gdzie mogę by się nie zdziwić, że nałożone uproszczenia spowodują, że zamiast żaglowca wyjdzie czołg :ohmy:

Jeżeli coś dopowiedzieć albo rozrysować to napisz a postaram się to jakoś zobrazować :)
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: Slawek Kromer »

W miesięczniku MODELARZ z 1983 r nr.12 oraz 1984r nr.1 jest trochę wiadomosci na temat lini teoretycznych:P :dry:
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: RomekS »

Praktycznie,
teoria z praktyka,
sa zgodne.....
Teoretycznie
:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Gdzies cos takiego wyczytalem i to je to...
maciej
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: maciej »

dzięki za odzew
postanowiłem doszlifować to co mam sklejone z fabryki
a potem na podstawie tego co wyjdzie zrobię nowe wręgi
kreślenie, tak miałem taki zamiar ale mógłbym to zrobic tylko na podstawie rysunków z zestawu zaznaczam że porównanie elementów z nimi wypadło idealnie
jak skończę to podeślę fotki z różnicami
pozdro
Awatar użytkownika
krzychkam
Posty: 187
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: krzychkam »

Witam :) :) :)

Dziękuję wszystkim za odzew na maje pytanko,
szczególnie Sławkowi - skany napewno się przydadzą ;)
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: radek »

Witaj.
Sesja w pełni, do niedzieli opędzę i wrócę do żywych. (no, może jeszcze ze 2 dni na dospanie i walentynki :P ) Nie wiem czy to czytałeś:

Linie teoretyczne kadłuba

na temat jak wyrysować sobie brakujące linie teoretyczne kadłuba. Może to Ci pomoże? może nie. Może napisz jeszcze trochę więcej o co dokładnie biega, w końcu jakieś próby z tworzeniem planów mamy już za sobą. Obólnie to chyba jakaś dobra książka do geometrii wykreślnej załatwi sprawę. w końcu plany to rysunek techniczny i kreska :D A i podpowiedz, często sam nad tym myślałem, z praktyki wynika, że linie teoretyczne posiadają pełny obrys wraz z poszyciem kadłuba. zatem wręgi należy pomniejszyć o grubość poszycia.
Pozdrawiam.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: Slawek Kromer »

witaj
ciesze się że skany które Ci przesłałem mogą być przydatne.:P :P :P
ODPOWIEDZ