Linie teoretyczne kadłuba

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
marekk
Posty: 67
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: marekk »

Witam
Nie wiem, czy Ci coś pomoże, ostatnio wyczytałem w Encyklepedii Techniki Wojskowej MON z 1987 roku, że linie teoretyczne kadłuba okretu to:
"linie przecięcia powierzchni kadłuba i płaszczyzn równoległych do płaszczyzn kartezjańskiego układu osi kadłuba. Rozróżnia się przekroje wodnicowe kadłuba (prowadzone w równych odstępach, np. co 1 m, otrzymane przez podział zanurzenia okretu na równe części), przekroje wręgowe (prowadzone w równych odstępach wynikłych z podziału długości okrętu między pionami na 10 lub 20 części), przekroje wzdłużnicowe (linie przecięcia kadłuba z płaszczyznami pionowymi równoległymi do płaszczyzny symetrii okrętu), przekroje ukośnicowe (pomocnicze dla sprawdzenia płynności linii teoretycznych, są to cięcia kadłuba płaszczyznami ukosnymi do wzdłuznej płaszczyzny symetrii okrętu)."

Pozdrawiam
Pozdrawiam - Marek

marek.kijew@op.pl
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: rekmak »

Linie teoretyczne, ładnie pięknie ale gdzie jest pokazana linia ugięcia pokładu w przekroju poprzecznym kadłuba. Np. na planie Pilota 65,66 jest rysunek przekrojów poprzecznych, nad nimi napis pokład ale to nie linia pokładu. Plan jest tak narysowany jakby pokład był w przekroju płaski. Mam skan artykułu Cezarego Ciesielskiego ale z niego nic nie wynika. Poza tym wszystkie punkty trzeba sprawdzać z rysunkiem ogólnym statku. Przy powiększaniu następują przekłamania.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Linie teoretyczne kadłuba

Post autor: Slawek Kromer »

dziesięć lat po czasie-jaki stary kotlet
ODPOWIEDZ