Intarsja - parkiet

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Intarsja - podstawka

Post autor: ryszardw »

Świetna relacja ale jak udało mu się tak dopasować litery w podstawce to nie mam pojęcia.R
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Intarsja - podstawka

Post autor: Kazek »

Witam! Przedstawiam budowę postawki pod model żaglowca metodą intarsji.
Pozdrawiam Kazik

podstawka2.JPG


podstawka1.JPG


podstawka3.JPG


podstawka4.JPG


podstawka 5.JPG


podstawka6.JPG


Podstawka ma wymiary 60cm na 35cm grubość podstawki to 1,5 cm . Sklejka o takich wymiarach została włożona w ramkę po obrazie odpowiednio przyciętą. Na sklejkę za pomocą kleju Patex Express przyklejałem przycięte kawałki forniru. Fornir biały to brzoza ten jasno brązowy to anegre oraz sapeli i orzech amerykański ten najciemniejszy, wszystkie grubości 0,6mm. Napis robiłem w ten sposób że w przyciętym kawałku forniru z brzozy wycinałem ręcznie literki następnie całości przykleiłem w odpowiednie miejsce na podstawce. Za pomocą akrylowej szpachli do drewna o kolorze mahoń wypełniłem wycięte miejsca na literki i po wyschnięciu całość wyszlifowałem papierem ściernym. Po wyklejeniu całej podstawki pomalowałem ją dwukrotnie akrylowym lakierem bezbarwnym satynowym. Do gotowej podstawki zamocowałem uchwyty na statek zrobione z gałek do szuflad kupionych w markecie oraz kupione wcześniej w sklepie modelarskim ?modelarstwoszkutnicze? pomalowane delfinki.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Intarsja - Wzory

Post autor: Karrex »

Bardzo interesująca strona z wzorami profesjonalnej intarsji na blaty, podłogi.
http://inlays.com/default.asp

Ja już od dłuższego czasu przymierzam się do Róży Wiatrów :lol:

Obrazek

Na fotkach można podpatrzeć technikę kładzenia intarsji, może zainspirują wzory.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Warto podglądać ;-) i z tych ścinków fornirowych (egzotycznych :lol: ) co pozostały po modelu ozdobić podstawkę, gablotę czy zrobić piękniejszej połowie puzderko na bibeloty ;) :evil:
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Intarsja - parkiet

Post autor: myszor »

Taaaa , mohoń to się tylko na to nadaje a nie na modele :P
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Intarsja - parkiet

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Karrex: jak się uporasz z Różą Wiatrów,to może byś mi mój avatar wydziergał z mahoniu.

Pozdrawiam
SZKUTNIK
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Intarsja

Post autor: Karrex »

No właśnie tego mahoniu jak na lekarstwo ;) , przeglądam użyte drewno
Woods: american cherry, maple, Brazilian cherry, wenge, santos, rosewood, red oak, oak, walnut, avodire, padauk, sapeli - tu dopiero jeden z gatunków mahoniu :lol:

Szkutnik - a czy ja tu zbieram zamówienia, masz adres stronki - ślij zamówienie, za 500 baksów zrobią Ci "cuda na kółkach", za kafla jeszcze piękniej, a za 1,5 sam się zdziwisz :shock:

Zostaje "rękodzieło" ;) .
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Intarsja - parkiet

Post autor: Leon27 »

Ja kupuje te wszystkie forniry i obłogi tu http://www.zagloba.com.pl Wybór mają spory i bardzo fajny wzornik drewien. Pieniądze normalne. Nie to co dziwolągi z portalu Alle ... drogo : -) Wysyłają do domku jak potrzeba. Ja woziłem autkiem. Przypał zrobiłem bo nie wiem na jaką cholerę mi dwa liście obłogu dębowego 3 mm Liście mają po 3 m i z 20 cm ser. To parę stopni by się zrobiło :) Z 1,5 mm obłogu dębowego zrobiłem kadłub Wodnika - tego co go tak zbluzgali że sęki nie takie do skali hehehe. Całe 2 liście wyszły na skalę 1:40 że aż w szoku byłem No ale praktycznie podwójne poszycie poszło. Teraz z czerechy amerykańskiej 2mm i wenge 2 mm szkuner Franca. Jeszcze trochę zostało. Wcześniej Flying Fish z Sapeli. Jeszcze mam teek. Brzoze. Sporo olchy 2 mm ale to już na San Felipa 1:50 zmagazynowane. Wiśnia leży no i Brzoza na wykończeniu, Orzech szer 2 mm tak pofalował że nie wiem czy coś z tego zrobie. Jakieś merrati stamtąd mam. Buczynę. Jesion. Do naszych okrętowych celów 2 , 3 mm obłogi to piękna sprawa. Inaczej się z tego robi niż z forniru. A i nie trzeba na pilarkach heblarkach tego latać. Można użyć dremelka a nie samego nożyka jak do forniru. W sumie z 200 zł wydałem na wszystko a jest z czego robić. To takich intarsji to by z milion wyszło z tego. Do tego sklejka 4 mm olcha i jakiś dupny egzotyk co wygina się w cholerę może ze 100 zł Takie formatu 1,8 m na 2 m. I kadłuby można trzaskać.
gieber
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Intarsja - parkiet

Post autor: gieber »

Podstawka intarsjowana po raz drugi.
Docelowo dla tego modelu:
viewtopic.php?p=52670#p52670


Przygotowany wzór

wzór.jpg

wydrukowałem na zwykłym papierze, ale również może być na papierze naklejkowym wtedy odpada nanoszenie kleju na fornir a co za tym idzie możliwe jego deformacje.

Podkład to sklejka iglasta o wymiarach ok 14 x 18 cm grubości 1,2 cm. Na sklejce, ołówkiem, narysowałem ten sam wzór. Okleiłem boki sklejki fornirem. Następnie posmarowałem butaprenem powierzchnię na którą będą przyklejane kawałki forniru. Okazało się że butapren nie rozmazuje ołówka.

Na wzór wybrałem takie gatunki drewna:
jasne – klon
ciemniejsze – buk
najciemniejsze – merbau. Pierwsze 2 są grubości 0,6 mm a merbau nie wiem z jakiego względu jest cieńsze – ok 0,5 mm.

Na płyty fornirowe przyklejałem zwykłym klejem biurowym , w określonym kierunku, wydrukowane na papierze odpowiednie kawałki wzoru. Wszystkie kawałki forniru wycinałem ręcznie, nożem z ostrzem łamanym. Żadne cięcie nie było pojedyncze ze względu na rozwarstwianie się forniru. Proste krawędzie cięte były od linijki a zakrzywione od ręki. Pierwsze cięcie było tylko po to żeby naciąć papier i zaznaczyć ślad krawędzi. Przy każdym następnym naciskałem coraz silniej aż do całkowitego odcięcie kawałka forniru. Potem ewentualne poprawiałem krawędzie papierem ściernym.

Kawałki forniru przyklejałem butaprenem smarując spodnią powierzchnię forniru i przykładając w odpowiednie miejsce. Ze względu na wcześniejsze posmarowanie sklejki klejem łączenie następowało bardzo szybko. Ewentualną korektę położenia kawałka można zrobić tylko po delikatnym położeniu na sklejce. Po dociśnięciu fornir jest na stałe połączony z podkładem.
IMG_5977 (2).JPG
tu powiększony szczegół - da się zrobić prosto i dokładnie.

W taki sposób wykonana została sama gwiazda i okrąg. Następnie przyklejone zostały kawałki buka tworzące tło gwiazdy a na samym końcu wykonałem te cztery elementy w narożach. Najpierw wycinałem wzór w buku. Następnie ciemną część z merbau a na końcu wypełnienie z klonu. W takiej kolejności te elementy były również przyklejone do sklejki.
IMG_5977.JPG
tutaj wklejki fornirowe jeszcze z przyklejonym papierem.

IMG_5976.JPG

a tutaj już po zeszlifowaniu papieru. Widać jak pył wypełnił szpary.

007 podstawka.JPG


Następnie będzie szlifowanie płytki. Najpierw papier 180 celem usunięcia papieru, kleju i wyrównania powierzchni. Szpary między kawałkami forniru wypełnić należy kitem albo szpachlówką o odpowiednim kolorze. Potem szlifowanie coraz drobniejszym papierem aż do uzyskania zadowalająco gładkiej powierzchni.

Na końcu zabezpieczenie całości pokostem lnianym który dodatkowo podkreśli rysunek i kolor drewna
Pozdrawiam
Grzesiek
Bounty http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=524&t=31443
Łódź Oseberg https://www.koga.net.pl/forum/523/45549.html?p=59205#p59205
Allege d'Arles https://www.koga.net.pl/forum/7/47745.html?p=92327#p92327
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Intarsja - parkiet

Post autor: Leon27 »

Nie wiem czy dobrze kojarzę ale widziałem Jak cięło się przez dwie warstwy forniru wg ksztąłtu i naklejone na papier. Wtedy nie było żadnych szpar.
gieber
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Intarsja - parkiet

Post autor: gieber »

Witam.
Podstawka została zaszpachlowana.
p05  szpachla.JPG

Zależnie od potrzeb, szpary wypełniałem jasną bądź ciemną szpachlą.

Następnie przeszlifowana papierem ściernym, kolejno od 180 do 400.
p06 po szpachlowaniu.JPG


A na końcu pomalowana pokostem lnianym.
p08 koniec1.jpg


Temat postawki uważam za zakończony.
p07 koniec.JPG
Pozdrawiam
Grzesiek
Bounty http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=524&t=31443
Łódź Oseberg https://www.koga.net.pl/forum/523/45549.html?p=59205#p59205
Allege d'Arles https://www.koga.net.pl/forum/7/47745.html?p=92327#p92327
ODPOWIEDZ