Mini piła ze szlifierki kątowej

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam
Jak powiadają - "potrzeba matką wynalazku"
Zmuszony byłem na szybko zrobić sobie małą pilarkę.
Szlifierka kątowa za ok 40zł, tarcza z ząbkami o średnicy 110mm, płyty ze starych mebli, parę wkrętów


Obrazek

Obrazek

Wiem, że blat jest pod nienaturalnym kątem:woohoo: ale zmuszony byłem tak go położyć ponieważ dawało mi to większą część wystającej tarczy ponad blat (przy położeniu poziomej ograniczał mnie korpus szlifierki a sama tarcza wystawałaby niewiele ponad 10mm, przy skośnym blacie mam 20mm)

Sama szlifierka zamocowana do podstawy przez wkręcenie śruby w nagwintowaną dziurę na uchwyt szlifierki oraz ściągnięta obejmą

Po małych próbach udało mi się wyciąć listewki o przekroju 5x5mm oraz listewki 1,4mm
Pwenie pójdzie jeszcze cieńsze listewki wyciąć ale muszę dopracować ogranicznik i jakiś popychacz...ale to już chyba jutro.


Obrazek

PS Miłej zabawy na zlocie
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: Budrys »

PanLipazMiodem napisał:
Witam
Jak powiadają - "potrzeba matką wynalazku"
Zmuszony byłem na szybko zrobić sobie małą pilarkę.
Szlifierka kątowa za ok 40zł, tarcza z ząbkami o średnicy 110mm, płyty ze starych mebli, parę wkrętów
Wiem, że blat jest pod nienaturalnym kątem . . . .

O wiele lepiej byłoby poziomo umocować blat (podpory i podstawka) a szlifierka na uchylnej podporze (regulowanej śrubą na zawiasie pod blatem).
A co z obrotami tarczy? Są dużo wyższe od wymaganych przy cięciu drewna!:huh:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: PanLipazMiodem »

W założeniach blat ogólnie miał być z blachy ale nigdzie nie mogłem dostać takiej o jaką mi chodziło...nie chciałem także kupować takiej na wymiar bo chodziło mi o to żeby sprzęt był jak najtańszy.
Ogólnie żadnego, konkretnego, rozrysowanego z rozmiarami planu budowy nie było więc wszystko wychodziło podczas budowy.

Dla mnie najważniejsze jest to że piła działa tak jak chciałem żeby działała.

A jeżeli chodzi o prędkość obrotów to sama szlifierka ma ich 11000/min [EDIT]
Przy tych kawałkach, które próbowałem uciąć i się udało nie było śladów przypalania...może dla tego że zęby są dosyć wysokie i poodchylane
Jak będzie się pilarka zachowywać przy innym rodzaju drewna to nie mam pojęcia...nie miałem już dzisiaj czasu żeby "ogarnąć" jej możliwości.

Będę relacjonował jeżeli wyjdzie coś innego.

PS. Uwaga dla wszystkich:
trzeba pamiętać, że to ja będę ciął na tym wytworze, nie wy, więc proszę o powściągliwość w postach:woohoo:

Pozdrawiam i jeszcze raz życzę udanej zabawy jutro
Przemek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: Tomek Aleksinski »

PanLipazMiodem napisał:

PS. Uwaga dla wszystkich:
trzeba pamiętać, że to ja będę ciął na tym wytworze, nie wy, więc proszę o powściągliwość w postach:woohoo:


OK wiec, bedziemy o tym pamietac. ;) Palce tez beda Twoje.
Awatar użytkownika
smok
Posty: 145
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"polska leszno","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: smok »

B) Praca takim zestawem to 2-5 minut.;)na dobe. Co innego stal.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: Jarek »

Chciałbym podsunąć pomysł nad regulacją obrotów.
Nie wiem, czy to będzie działało, bo tego nie prubowałem, jest to wyłącznie pomysł w głowie warty przemyślenia i jeżeli się ktoś przekona to może wyprubować w praktyce.
Otóż pomiędzy zasilanie a szlifierkę zamontuj zwykły ściemniacz oświetlenia, do kupienia w każdym sklepie elektrycznym. Jeżeli działa na zwykłe żarówki, może będzie działał na silnik elektryczny. Taka szlifierka ma przeważnie 250 W, a ściemniacz jest 600W powinno wystarczyć. Myślę, że na niższych obrotach silnik będzie słabszy ale do cięcia listewek powinno być OK.

http://www.allegro.pl/item741220817_sciemniacz_oswietlenia_super_cena_3.html

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: paniol2005 »

Powinno zadziałać - tylko trzeba ją startować z maksymalnych obrotów , potem obniżać.
Startując z minimalnych silnik może na początku buczeć , a to wiadomo jak działa na komutator i szczotki.
Można też zastosować wyłącznik ze starej wiertarki (z płynną regulacją) .
Trochę go przerobić np. jako pedał pod nogę.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: Budrys »

Jarek napisał:
. . . Nie wiem, czy to będzie działało, bo tego nie prubowałem, jest to wyłącznie pomysł w głowie warty przemyślenia i jeżeli się ktoś przekona to może wyprubować w praktyce.
Otóż pomiędzy zasilanie a szlifierkę zamontuj zwykły ściemniacz oświetlenia, do kupienia w każdym sklepie elektrycznym. Jeżeli działa na zwykłe żarówki, może będzie działał na silnik elektryczny.
Co o tym myślicie?

Myślę, że równie dobrym a może lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie włącznika z regulacją obrotów od elektrycznych narzędzi ręcznych - są opracowane właśnie pod kątem regulacji obrotów silnika a nie obciążenia żarowego (inna charakterystyka) - gama jest dosyć szeroka do wyboru.;)

ps. tak to jest jak pisze się z przerwami:S
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
erykmodel1
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2011, 19:38

Re: Mini piła ze szlifierki kątowej

Post autor: erykmodel1 »

Drogi kolego daj spokój z tymi radami i nie słuchaj ich jak zmniejszyć prędkość obrotową szlifierki kontowej. Panowie udzielają rad nie mając pojęcia o maszynach stolarskich. W piłowaniu drewna im wyższe obroty tym lepiej nie ma górnej granicy. Jedyna granica to granica samego narzędzia tnącego co to znaczy? Chodzi tu o średnice piły w stosunku do jej obrotów, im większa średnica tym bardziej wzrasta siła odśrodkowa działająca na tarczę. UWAGA siła ta może rozerwać tarcze lub frez. Przy wielkich siłach taka tarcza może zostać rozerwana i na pewno by się tak stało u ciebie przy pile powiedzmy 500mm średnicy. 11000 obr.min to tarcza około 115mm. Jeśli masz taką tarczę możesz ciąć spokojnie.
Typowe piły stolarskie maja obroty w granicach 5500 obr/min. przy średnicy 400mm i uwaga na każdym profesjonalnym frezie lub pile są naniesione wartości obrotów których nie można przekroczyć.
GROZI KALECTWEM LUB ŚMIERCIĄ. :D :D :D
ps. Do takiej piarki polecał bym tarczę zwaną podcinakiem. Jest to tarcza wykorzystywana przy cięciu płyt wiórowych. Nacina ona przed piłą główną płytę. Jej zęby są z węglika i ustawione przeciwnie do siebie mają kształt trapezu. Po cięciu taką tarczą listewki nie będą miały sladów które zostawia normalna tarcza.
ODPOWIEDZ