uklad gwozdzi na deskach poszycia

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

uklad gwozdzi na deskach poszycia

Post autor: Tomek Aleksinski »

Kolega Zbyszek (nazwiska nie znam) zapytywal mnie prywatnie, czy kazda z desek poszycia byla przybijana na kazdej wredze i jaki byl wzor gwozdzi i czy przybijano tylko jednym gwozdziem do kazdej wregi, czy uzywano ich wiecej.
Odpowiedzialem mu prywatnie, ale poniewaz tam nie bylem w stanie zamiescic stosownej ilustracji (wybaczcie, ale jeszcze jestem u Was poczatkujacym i troche macam tu na slepo), przeto zdecydowalem zrobic to na forum publicznym.
Skan pochodzi z ksiazki pana zuMondfelda i pokazuje cztery wersje przybijania desek poszycia.
U gory widac schemat przybijania desek o szerokosci do 8 cali (20 cm). Ponizej jest schemat dla desek o szerokosci od 8 cali (20 cm) do 11 cali (28 cm). Z kolei trzecim jest schemat dla desek szerszych od 11 cali (28 cm). Najnizej jest pokazany schemat uzywany do roku 1700, gdzie na co drugiej wredze przybijano naprzemiennie zelaznymi gwozdziami (czarne lebki) i drewnianymi treenailami lub cienszymi gwozdziami zelaznymi (biale lebki).
Obrazek
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:uklad gwozdzi na deskach poszycia

Post autor: Zbyszek »

Panie Tomku dziekuje za wyczerpującom odpowiedzi na PRIV jak i na forum napewno wielu kolegów to wykorzysta nie tylko ja. :laugh: :laugh:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:uklad gwozdzi na deskach poszycia

Post autor: stefan »

Panie Tomku dziekuje za wyczerpującom odpowiedzi na PRIV


Jesli moge prosic, nie szeptajcie sobie na PRIV :mad: przeciez takie informacje sa na wage zlota! dlaczego ja popelnilem tyle bledow w swoim modelu?... a no dlatego ze nikt mi nie podpowiedzial co i jak (inna sprawa ze tez troszke z lenistwa :x :x :x )
ODPOWIEDZ