Komora lakiernicza

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Komora lakiernicza

Post autor: mic »

Nie wiem czy Wam się to przyda Szanowni Szkutnicy, ale pokażę co majstruję.

Jak już zaznaczyłem w swoim wątku z budowy modelu, żeby w miarę poprawnie skończyć Bismarcka, będę malował go aerografem. Lato odeszło do ciepłych krajów, więc malowanie na zewnątrz odpada. Zaopatrzyłem się wreszcie w solidny minikompresorek, ale "załatwiłbym" cały pokój gdybym zaczął malowanie natryskiem wewnątrz. Postanowiłem wykonać w miarę prostą minikomorę lakierniczą.

Komora będzie też używana do plastikowych modeli pancerki i lotniczych. Musi być zatem w miarę uniwersalna. Zdecydowałem, że będzie zrobiona na podstawie o wymiarach 50x60cm. Do budowy ścian użyłem spienionego PCV, które kupiłem w firmie reklamowej. W Castoramie dokupiłem plastikowe kątowniczki 10x10x1000mm, płaskowniki aluminiowe 15x2x1000mm do wzmocnienia głównie podstawy, wentylator łazienkowy (silnik bezszczotkowy) no i klej montażowy (jak się później okazało, całkiem niepotrzebnie). Można zanabyć drogą kupna gotowe minilakiernie, ale koszty ich zakupu są dość spore, no i są znacznie mniejsze. Do tej pory wydałem: 100zł PCV, 19zł wentylator, kątowniki i płaskowniki ok. 45zł, klej montażowy 14zł - przyda się do innych celów.

Do ukończenia pozostanie dokupienie i zamontowanie oprawy oświetleniowej, filtra przeciwpyłkowego (z jakiegoś samochodu), rury "spiro" do opcjonalnego odprowadzania "perfum" z używanych farb za okno oraz włączników i okablowania. W tylnej części skrzynki zrobię prowadnicę do wsuwanego uchwytu na filtr.

na dzień dzisiejszy:
- przyciąłem PCV wg wymyślonego przez siebie projektu no i częściowo posklejałem. Zamiast używać kleju montażowego, spróbowałem jak to się będzie trzymać po sklejeniu CA. No i trzyma się wyśmienicie. CA łączy PCV błyskawicznie i bardzo trwale, praktycznie nie da się oderwać elementu, chyba że wyrwie się go z kawałkami drugiego. Spoina nie puści.
- wyciąłem cyrklem Olfy dziurę na wentylator - dosłownie na styk. Dzięki temu wchodzi bardzo ciasno, i nie trzeba go przyklejać ani przykręcać do płyty, a jakby odmówił współpracy to łatwo będzie go wymienić.
- górna pokrywa nie jest jeszcze przyklejona i chyba nie będzie przyklejona, łatwiej będzie dostać się do zamontowanej w niej oprawy oświetleniowej. Nie przesuwa się na boki i usztywnia konstrukcję, dzięki przyklejonym od środka kątownikom tylko do pokrywy, dokładnie na szerokość bocznej ściany.
- tylna, skośna pokrywa też nie jest i nie będzie przyklejana, ułatwi to dostęp do wentylatora.

Zastanawiam się (dopóki mam jeszcze jakieś pole na manewry), czy nie zrobić rozkładanej całej komory, ze względu na jej gabaryty... W mieszkaniu, w bloku liczy się każdy cm3, dlatego nie przykleiłem jeszcze dodatkowych, usztywniających zastrzałów z PCV. Całość i tak jest w miarę sztywna, dzięki wklejeniu wzmocnień z kątownika także w środku skrzynki.

Jak to wygląda zobaczcie na zdjęciach. Nie są najwyższych lotów, za co przepraszam. Wszelkie uwagi wnoszące poprawki do projektu mile widziane.



Mały update kosztów:
18zł przewody (2m kabla na podłączenia i przewód zasilający) + włączniki - jeden do wentylatora, drugi do oświetlenia,
23zł oprawa oświetleniowa, podszafkowa z jarzeniówką,
11zł dwa ceowniki alu 10x1,5x8x1000mm,
20zł filtr przeciwpyłkowy 300x200mm do volkswagenowatych

Do szczęścia brakuje gniazda wtykowego do przewodu zasilającego, może jutro koledzy w pracy znajdą mi coś odpowiedniego, ze starego zasilacza lub innego padniętego ustrojstwa elektrycznego. Nie licząc zużytego CA i opcjonalnej rury "spiro" (jeszcze jej nie kupiłem), to chyba już całkowite koszty tego projektu - wychodzi 250zł.
Załączniki
Widok od tylca.
Widok od tylca.
Tak to wygląda od przodu, wentylator ma ściągniętą maskownicę, założę ją po podłączeniu przewodu zasilającego. Górna ścianka już miała styczność z aerografem, będzie i tak zasłonięta przez ściankę z filtrem.
Tak to wygląda od przodu, wentylator ma ściągniętą maskownicę, założę ją po podłączeniu przewodu zasilającego. Górna ścianka już miała styczność z aerografem, będzie i tak zasłonięta przez ściankę z filtrem.
Klejenie CA przebiegło bardzo łatwo i szybko.
Klejenie CA przebiegło bardzo łatwo i szybko.
Dodatkowe wzmocnienia od środka.
Dodatkowe wzmocnienia od środka.
Tutaj już przycięte wg wymyślonego projektu.
Tutaj już przycięte wg wymyślonego projektu.
Materiały wyjściowe.
Materiały wyjściowe.
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Komora lakiernicza

Post autor: mic »

Dziś udało mi się załatwić od kolegów w pracy przewód zasilający od starego, spalonego zasilacza i gniazdo do niego. Wkleiłem włączniki i gniazdo w tylną ścianę no i praktycznie to wszystko.
Na 95% pudło jest ukończone,. Czuć delikatnie zasysanie powietrza, zwłaszcza przy filtrze, ale w weekend prawdziwy test działania. Koszty wzrosły o dodatkowe 80gr :) - dokupiłem 4 konektory do jednego z włączników. Pudło będzie raczej nierozbieralne, jak będzie dłuższy postój z malowaniem wyniosę do piwnicy.... mówi się trudno...
Dodałem dodatkowe wzmocnienia, te dwa zastrzały wklejone do ścian bocznych oraz dwa w tylnej ścianie. Może te boczne wzmocnienia będą miały wpływ na lepszą cyrkulację zasysanego powietrza, czyli nie będzie tak łatwo wydmuchiwane na zewnątrz, odbijając się od tylnej ściany... ot takie dywagacje... a może dodam podobne jeszcze od góry...
Płyta z filtrem wsuwana jest do aluminiowych ceowników, górna płyta ze świetlówką i skośna z wentylatorem są podnoszone żeby mieć łatwy dostęp do środka (wymiana filtra lub wentylatora). Jak świetlówka będzie "dawać" mocno po oczach to dokleję jeszcze jeden pasek PCV od czoła. Jeżeli ktoś z Was Koledzy będzie zainteresowany pozostałymi szczegółami, służę odpowiedzią i dodatkowymi fotkami. Ale co tu więcej pisać... proste to "cóś" jak konstrukcja cepa...
Wszelkie uwagi mile widziane.


P.S. filtr na zdjęciu jest lekko ugięty ale ma wewnątrz zakładkę na całym obwodzie o ponad 1cm, więc całe zasysane powietrze przechodzi przez jego powierzchnię. Ramka, w którą jest wsadzony, jest dość ciasno spasowana żeby sam nie wypadał.
POZDRAWIAM!
Michał
A tak się prezentuje:
Załączniki
no i widok od tylca z włączoną świetlówką i wentylatorem
no i widok od tylca z włączoną świetlówką i wentylatorem
a tak z włączonym w środku światłem
a tak z włączonym w środku światłem
Tak to wygląda złożone do "kupy"
Tak to wygląda złożone do "kupy"
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
ODPOWIEDZ