Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Żaglowce

Żaglowce

Dziś i w historii istniało wiele jednostek żaglowych. Wiele z nich znamy tylko z opisów, wiele udało się wydobyć jako wraki, niektóre z nich zachowały się do dziś. Choć czasy wielkich żaglowców przeminęły bezpowrotnie, choć dziś również budowane są wspaniałe jednostki szkoleniowe, których zadaniem jest pozyskanie nowych adeptów. To miejsce próbuje dokonać klasyfikacji żaglowców, ich typów, opisać znane jednostki. A zadanie nie jest proste. Wiele z jednostek do dziś budzi kontrowersje, bo przecież budowano je nie w oparciu o sztywne zasady podziałowe. Ewolucja żaglowców była płynna, dlatego próba klasyfikacji polegająca na odniesieniu się do konkretnych wynalazków nie zawsze się sprawdza. Nie mniej jednak da się choć zgrubnie podzielić jednostki na typy poszukując w nich charakterystyczne cechy w kwiecie ich rozkwitu.
 • Żaglowce starożytne

  W tym miejscu znajdziecie informacje typach jednostek, jakie pływały w czasach starożytnych. Ponieważ jednak rejony morza śródziemnego nie są zbyt przyjazne dla wraków, ze wzglęgu chociażby na duże ilości świdraków, a dodatkowo pierwsze łodzie nie były tak wytrzymałe jak Piramidy, większość z nich znanych jest jedynie z przekazów czy modeli znalezionych w grobowcach.

 • Żaglowce Morza Śródziemnego

  Morze śródziemne miało dużą spuściznę historyczną jeszcze z czasów starożytnych. Właśnie dlatego, posiadając takie zaplecze, Morze Śródziemne wniosło tyle w rozwój żeglugi na całym świecie. Dodatkowo ta przewaga pozwalała kupcom z Wenecji i Genui stać się takimi potęgami w czasach średniowiecznych, co z czasem zaoowocowało stworzeniem własnej szkoły, której znamiona mozna zaobserwować nawet dziś przy budowie dużych pełnomorskich jednostek....

 • Żaglowce Europy Północnej

  W tym miejscu znajdziecie informacje typach jednostek, jakie zostały wytworzone przez szkutników wywodzących się ze związku Hanzy, ery Wikingów lub państw Europy Północnej, mających wpływ na kształtowanie się historii żeglugi. Okres rozkwitu opisywany w tym dziale zaczyna się w IX w. a kończy ok. XVIII w. Ludzie Ci wymyslając nowe rozwiązania lub adaptując i udoskonalając rozwiązania zaczerpnięte z innych szkół, wykształcili wiele ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych podziwianych do dziś.

 • Era odkryć geograficznych i czasy kolinialne

  To chyba najbardziej znany okres żeglugi. Wynika to z setek napisanych i zachowanych opowieści morskich, pięknych modeli i żaglowców z tamtych lat zachowanych do dziś, na podstawie których jesteśmy w stanie wiernie odwzorować statki tego okresu. To w tych czasach odkrycia geograficzne wymusiły niesamowity rozwój żeglugi, czyniąc państwa o ogromnych flotach potęgami. Właśnie starcie kilku potęg powodowało dalszy rozwój w wyniku czego nastąpiła ścisła specjalizacja jednostek morskich, tak wyrafinowana, że do dziś krążą o tych statkach legendy. W tym czasie, przy takiej rywalizacji, zaczęły zacierać się róznice między szkołami szkutniczymi, każdy wynalazek był natychmiast zapożyczany i adaptowany. W wyniku tego częto trudno ustalić kto był rzeczywistym twórcą danego rozwiązania. Opisany okres to żaglowce od XV do XIX wieku.

 • Żaglowce współczesne

  Mimo że czase żaglowców już przeminęły, nie znaczy to, że w tej chwili nie pływają po naszych morzach i oceanach. Dziś są nieocenionymi statkami szkoleniowymi realizując ideę szkolenia młodzieży pod żaglami, często też pełnią funkcje reprezentacyjne. Miejmy nadzieję, że nie znikną nigdy i zawsze ludzie będą widzieć sens budowania jednostek napędzanych na wiatr...

 • Żaglowce od A do Z

  W tym miejscu znajdują się opisy konkretnych jednostek żaglowych, ich ogólna charakterystyka, historia i dane techniczne. Żaglowce posortowane są alfabetycznie. W jednostkach tych znajdziecie Państwo dodatkowo odnośniki do innych tematów pokrewnych, takich jak typ jednostki do której jest zaklasyfikowana, czy inne tematy pokrewne powiązane z tym statkiem. Życzę miłej lektury.